Share

«مرجع ملی سازمان‌های مردم نهاد در کنوانسیون حفاظت از تالاب‌ها» در واکنش به فاجعه مرگ بیش از ۱۲هزار پرنده در تالاب بین‌المللی میانکاله، دلیل تخریب تالاب‌های ایران را «تصرف نهادهای دولتی و نظامی» و «تغییرکاربری» تالاب‌ها دانست و  گفت: «میانکاله در سال‌های اخیر متاثر از بهره‌برداری اقتصادی بوده است» اما نهادهای مسئول از اطلاع‌رسانی شفاف خودداری می‌کنند.

در روزهای گذشته بیش از ۱۲هزار پرنده مهاجر در تالاب بین‌المللی حفاظت‌شده میانکاله تلف شده‌اند. بررسی‌های اولیه علت مرگ این پرندگان را مسمومیت با سم بوتولیسم اعلام کرده‌اند اما هنوز دلیل قطعی مرگ این پرندگان در پرده ابهام قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حسین رفیع، «مرجع ملی سازمان‌های مردم نهاد در کنوانسیون حفاظت از تالاب‌ها» سه‌شنبه ۱۵ بهمن درباره مرگ بیش از ۱۲ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله گفت: «نهادهای مسوول نه تنها اطلاعات این موضوع را شفاف توضیح نمی‌دهند بلکه فضای کارشناسی را نیز سنگین کرده‌اند بطوری‌که در حال حاضر ما به عنوان فعالان حوزه تالاب‌ها هنوز علت اصلی این تلفات را به‌طور دقیق نمی‌دانیم».

حسین رفیع درباره فاجعه محیط زیستی تالاب میانکاله گفت: «میانکاله در ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر تحت تأثیر جریانات اقتصادی صرف است که با وجود مخالفت فعالان و استادان محیط زیستی با کلیت آن‌ها، شاهد اقدامات چالش برانگیز متعدد در آن هستیم».

او درباره جزئیات این اقدامات توضیحی نداد اما گفت تصرف تالاب‌ها شرط «خردمندانه» استفاده از آن‌ها را با تردید روبه‌رو می‌کند و با «تغییر کاربری» منجر به «ناپایداری این اکوسیستم‌ها و تخریب آن‌ها» می‌شود.

به گفته «مرجع ملی سازمان‌های مردم نهاد در کنوانسیون حفاظت از تالاب‌ها»، برخی نیروها یا نهادهای ذینفع مانند شیلات، کشاورزی و صنایع و معادن و … «با توجیه‌های مختلف همچون توسعه کشاورزی، گردشگری، صنعتی، کارآفرینی و…» و همچنین دستگاه‌های نظامی و انتظامی به‌دلیل «مباحث امنیتی و نظامی» تالاب‌ها را تصرف می‌کنند و به‌رغم تاثیرات منفی بر معیشت و اقتصاد جوامع محلی و ملاحظات محیط زیستی، خود را در این تصرف محق می‌دانند.

حسین رفیع به نابودی تالاب‌های ایران از جمله هامون، گاوخونی و دریاچه ارومیه و تبعات محیط‌ زیستی آن اشاره کرد و گفت تالاب‌های شمال ایران نیز «به علت تقاضای زیاد در شمال کشور بویژه در مناطق تالابی از یک سو و شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص از سوی دیگر و قیمت بالای زمین در شمال کشور به همراه کمبود زمین» توسط «نهادهای مختلف و افراد سودجو» تصرف شده و برای تغییر کاربری خشک می‌شوند.

در همین زمینه:

مرگ ۲ هزار پرنده در میانکاله: پای آلودگی‌های شیمیایی در میان است؟

 

Share