Share

کشتی‌هایی جنگی از سراسر جهان در خلیج فارس گرد آمده‌اند تا در رزمایشی شرکت کنند که نظامیان آمریکایی از آن به‌عنوان پرشمارترین و بی‌سابقه‌ترین تمرین نظامی ناوهای بین‌المللی که تاکنون در خاورمیانه انجام شده است، یاد می‌کنند.

 

به گزارش رویترز، دولت آمریکا اعلام کرده است رزمایش این ناوها که روز گذشته، یکشنبه، ۱۶ سپتامبر (۲۶ شهریور) در خلیج فارس گرد آمدند، سرآغاز تمرین‌های ردیابی و پاک‌سازی مین‌های دریایی‌ خواهد بود.

 

این تمرین‌های نظامی در زمانی صورت می‌گیرد که تنش‌های منطقه در مورد برنامه هسته‌ای جنجال‌برانگیز ایران بالا گرفته است.

 

تهران تهدید کرده است که در صورت مورد حمله قرار گرفتن، تنگه هرمز را که ۴۰ درصد از نفت صادراتی جهان از میان آن حمل می‌شود، مسدود خواهد کرد و پایگاه‌های نظامی آمریکا را در منطقه هدف حمله قرار خواهد داد.

 

این رزمایش در محدوده‌ای به وسعت ۲.۵ میلیون مایل مربع برگزار می‌شود که خلیج فارس و بخشی از اقیانوس هند را دربرمی‌گیرد

ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که در این تمرین بین‌المللی مین‌روبی، کشتی‌ها و مقاماتی از ۳۰ کشور شش قاره جهان حضور دارند. این ستاد از کشورهایی که در این رزمایش مشارکت دارند نام نبرد.

 

جان دبلیو. میلر، دریادار و فرمانده ستاد فرماندهی فوق در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت این ستاد قرار گرفت، اعلام کرد: "این رزمایش در رابطه با مین‌ها و تلاش‌های بین‌المللی برای پاک‌سازی آنهاست."

 

 

بر اساس گزارش‌ها، مرکز فرماندهی این رزمایش دریایی در بحرین مستقر است. همچنین این رزمایش در محدوده‌ای به وسعت ۲.۵ میلیون مایل مربع برگزار می‌شود که خلیج فارس و بخشی از اقیانوس هند را دربرمی‌گیرد.

 

کشورهای غربی و اسرائیل معتقدند ایران در پی ساخت یک سلاح اتمی است و این در حالی است که تهران تأکید دارد برنامه هسته‌ای‌اش را تنها برای اهدافی صلح‌آمیز پیش می‌برد.

 

اسرائیل با ابراز نگرانی از این‌که تحریم‌های بین‌المللی نتوانسته است ایران را از ادامه برنامه هسته‌ای‌اش بازدارد، دولت آمریکا را تحت فشار گذاشته محدودیت‌هایی را برای تهران تعیین کند تا برای پرهیز از مورد حمله قرار گرفتن، آنها را رعایت کند. اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از تعیین چنین شرایطی سر باز زده است.

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز روز یکشنبه هشدار داد که ایران تنها شش الی هفت ماه از زمانی که قادر به ساختن یک بمب هسته‌ای خواهد بود فاصله دارد. او افزود از این منظر است که تقاضایش از اوباما برای تعیین "خط قرمزی" برای تهران فوریت دارد.

 

 

Share