Share

شبه‌نظامیان کرد با هدف قرار دادن یک کاروان نظامی در شرق ترکیه هفت سرباز ارتش این کشور را به قتل رساندند و بیش از ۶۰ تن دیگر را نیز مجروح کردند.

 

به گزارش رویترز، این کاروان امروز سه‌شنبه، ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور) در مسیر ایالت بینگول و ماس بود که مورد هدف راکت‌های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) قرار گرفت.

 

ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را به عنوان سازمانی تروریستی می‌شناسند.

 

این سازمان از سال ۱۹۸۴ با هدف تأسیس دولت کرد در شرق ترکیه مسلح شد و از آن زمان تاکنون نبرد میان آن با حکومت ترکیه به کشته شدن بیش از ۴۰ هزار تن انجامیده است.

 

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه روز گذشته گفت که تنها در ماه گذشته حدود ۵۰۰ شبه‌نظامی کرد کشته، زخمی و یا دستگیر شده‌اند

تصاویری که خبرگزاری ترکیه‌ای دوغان از حمله امروز منتشر کرده است، آتش‌نشان‌هایی را نشان می‌دهد که مشغول خاموش کردن آتش اتوبوسی در یک جاده کوهستانی هستند.

 

به گفته شاهدان، پس از انجام این حمله دو هواپیمای جنگنده اف – ۱۶ ارتش ترکیه در فرودگاهی در شهر دیاربکیر که در جنوب شرقی ترکیه واقع شده است، پرواز کرده اند در حالی که مقصد آنها مشخص نیست.

 

در ماه‌های اخیر درگیری میان قوای حکومت ترکیه و پ.ک.ک به کشته شدن بسیاری انجامیده است.

 

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه روز گذشته (دوشنبه) گفت که تنها در ماه گذشته حدود ۵۰۰ شبه‌نظامی کرد کشته، زخمی و یا دستگیر شده‌اند.

 

در طول هفته گذشته جت‌های جنگی و هلیکوپترهای ارتش ترکیه مواضع پ.ک.ک را در جنوب شرقی این کشور و در مرز عراق بمباران کرده‌اند و برخی فرماندهان نظامی برای نظارت بر عملیات‌ به منطقه رفته‌اند.

 

روز یکشنبه، ۱۶ سپتامبر (۲۶ شهریور) هشت افسر پلیس ترکیه در ناحیه کارولیوا استان بینگول بر اثر انفجار یک مین جاده‌ای کشته شدند و روز شنبه نیز نیروهای پ.ک.ک با حمله به یک کاروان نظامی در نزدیکی مرز ترکیه با ایران و عراق، چهار سرباز ارتش را به قتل رساندند.

 

از انتخابات پارلمانی ترکیه در ژوئن سال گذشته بیش از ۷۰۰ تن در جریان درگیری‌های نظامی میان پ.ک.ک و حکومت ترکیه جان باخته‌اند که این تعداد کشته از سال ۱۹۹۹ و دستگیری عبدالله اوجالان، رهبر پ.ک.ک بی‌سابقه بوده است.

 

 

Share