Share

 نیروهای مسلح سوریه اعلام کردند بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع از اراضی استان ادلب را از شورشیان مخالف دولت پس گرفته‌اند. همزمان پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان نسبت به بحران انسانی در ادلب هشدار داد و از جامعه بین‌المللی و طرفین درگیر خواست به فکر جان غیرنظامیان باشند.

تصویری از یکی از مناطق شمال ادلب در ۵ فوریه ۲۰۲۰- با افزایش درگیری‌های خونبار میان نیروهای دولت دمشق و آنکارا و حملات هوایی نیروهای اسد به شهرها و روستاهای استان ادلب، مردم این منطقه وسائل زندگی خود را بار خودروها کرده و مناطق سکونت خود را ترک می‌کنند.
(عکس از by AAREF WATAD / AFP)

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس حلب نیروهای مسلح رژیم بشار اسد روز یکشنبه ۹ فوریه/۲۰ بهمن در بیانیه‌ای اعلام کردند در پیش‌روی اخیر این نیروها برای تصرف ادلب و مناطق همجوار حلب، ۶۰۰ کیلومتر مربع از اراضی تحت کنترل شوشیان بازپس گرفته شده و ده‌ها شهر و روستا به تصرف نیروهای دولت سوریه درآمده است. ادلب آخرین پایگاه شورشیان مخالف دولت سوریه محسوب می‌شود.

رژیم سوریه از ماه دسامبر با پشتیبانی روسیه حملات خود را برای بازگشایی بزرگراه استراتژیکی که از سال ۲۰۱۲ در دست شورشیان بود آغاز کرده است. رسانه‌های دولتی سوریه نیز روز پنج‌شنبه ۶ فوریه اعلام کرده بودند نیروهای سوری به رهبری روسیه پس از درگیری‌های شدید با شورشیان مخالف دولت، شهر استراتژیک سراقب را در این استان پس گرفته‌اند.

ترکیه پیشروی اخیر سوریه را ناقض توافق‌های قبلی می‌داند.  براساس آخرین توافق میان مسکو و آنکارا که به سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد، ادلب «منطقه کاهش تنش» و حمله به آن صراحتا ممنوع اعلام شده بود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرده است که نیروهای سوریه را در ادلب عقب خواهد کشاند؛ مگر اینکه خودشان تا پایان ماه عقب‌نشینی کنند.

آنکارا ۱۲ پست دیدبانی در ادلب مستقر کرده است و روز جمعه اعلام کرد با اعزام نزدیک به ۱۵۰ وسیله نقلیه همراه با کماندو و مهمات به این پست‌ها، مواضع خود را در منطقه تقویت می‌کند.

حمله به ادلب و افزایش درگیری‌های مرگبار میان نیروهای دولتی ترکیه و سوریه در این استان، به آوارگی بیش از نیم‌میلیون نفر از ساکنان منجر شده است. استان ادلب حدود ۳ میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر آن‌ها از مناطق خشونت‌آمیز دیگر سوریه آمده‌اند و بحران ممکن است موج دیگری از پناهجویان سوری را به مرز با ترکیه بکشاند.

روز یکشنبه پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نسبت به وضعیت این آوارگان هشدار داد و  از جامعه جهانی و  طرفین درگیر خواست به قوانین حقوق بشری در ادلب احترام بگذارند و روش‌های دیپلماتیک، گفتگو و مذاکره را برای حفظ جان غیرنظامیان به‌کار گیرند.

در همین زمینه:

ترکیه پست‌های دیدبانی خود را در ادلب تقویت می‌‌کند

Share