Share

کمیسیون ملی بهداشت چین بامداد سه‌شنبه ۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن اعلام کرد با ثبت ۱۰۸ مورد جدید مرگ بر اثر ابتلا به نسل جدید ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار قربانیان این ویروس در سراسر آن کشور به هزار و ۱۶ نفر افزایش یافت.

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به هزار و ۱۶ نفر افزایش یافت

کمیسیون ملی بهداشت چین که هر روز درباره روند شیوع کرونا گزارش می‌دهد اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۴۷۸ مورد جدید ابتلا به نسل جدید ویروس کرونا به ثبت رسیده و تعداد افراد مبتلا به آن در سراسر این کشور به ۴۲ هزار و ۶۳۸ نفر رسیده است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ویروس کرونا در ۲۴ کشور جهان شیوع پیدا کرده است. در خارج از چین فقط ۳۱۹ مورد از ابتلا به این ویروس ثبت شده.

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین نیز در بازدید از برخی مراکز پزشکی در پکن اعلام کرد که کرونا آسیب‌پذیری‌های نظام سیاسی و درمانی آن کشور را مشخص کرده است. در همان حال اقتصاد چین نیز تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته و هر چه می‌گذرد آسیب‌‌های نظام اقتصادی چین بیشتر مشخص می‌شود.

توقف تولید در بسیاری از کارخانجات چین

به گزارش خبرگزاری رویترز سه‌شنبه ۱۱ فوریه/ ۲۱ بهمن ۳۰۰ شرکت چینی برای جبران زیان‌های ناشی از شیوع کرونا در آن کشور از بانک‌های چین درخواست ۵۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یوان (معادل ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار) وام کرده‌اند. به سبب شیوع ویروس کرونا تولید در بسیاری از کارخانجات چین متوقف شده است. شرکت شین‌چاپومدیا روز گذشته اعلام کرد که ناگزیر ۵۰۰ نفر معادل ۱۰ درصد از کارکنانش را اخراج می‌کند.

مقامات دولت چین روز سه‌شنبه اعلام کردند که برای ثبات بازار کار اقداماتی را انجام خواهند داد. یکی از این اقدامات تسهیل وام‌های بانکی با بهره اندک و تشویق‌های مالیاتی است.

شاخص‌های بازار سهام در وال‌استریت در روز سه‌شنبه تحت تأثیر ویروس کرونا باز هم کاهش پیدا کرد. بسیاری از شرکت‌های چینی بعد از تعطیلات سال نو موفق نشدند تولید را از سر بگیرند.

آغاز برکناری مسئولان

تلویزیون مرکزی چین روز سه‌شنبه گزارش داد که جانگ جین دبیر حزب حاکم کمیسیون بهداشت و یکی از بلندپایه‌ترین مقام‌های استان هویی جانگ جین به دلیل بی‌کفایتی از کار برکنار شد.

لیو اینگزی رئیس کمیسیون بهداشت استان هم از مقامش برکنار شد.

همزمان با این رویدادها کمیسیون نظارت ملی بلند پایه‌ترین ارگان ضد فساد در چین یک تیم بازرسی روانه استان هویی و شهر ووهان کانون شیوع ویروس کرد تا به پرونده مرگ لی ون لیانگ پزشک چینی که گفته می‌شود پیش از شیوع کرونا در شبکه‌های مجازی از انتشار یک ویروس مرموز ابراز نگرانی کرده بود و سپس خودش بر اثر ابتلا به آن فوت کرد، رسیدگی شود. لی ون لیانگ نسبت به شیوع ویروس کرونا هشدار داده بود اما مأموران امنیتی مواخذه‌اش کردند و از او تعهد گرفتند که باعث هراس عمومی نشود.  این پزشک چینی ۳۴ ساله یک هفته قبل پس از ابتلا به کرونا درگذشت و پس از مرگش به عنوان قهرمان ملی شناخته شد.

نمایشگاه جهان موبایل (Mobile World Congress) که  ۲۴ فوریه /۵ اسفند در بارسلون (اسپانیا) آغاز به کار می‌کند، به تدریج به نمایشگاه نگرانی از ابتلا به کرونا تبدیل می‌شود. شرکت سونی هم به عنوان پنجمین شرکت اعلام کرد به دلیل شیوع کرونا در این نمایشگاه شرکت نمی‌کند. ساعتی بعد شرکت ان تی تی و اینتل هم از این نمایشگاه کناره‌گیری کردند.

بیشتر بخوانید:

ترس از کرونا: سونی هم در نمایشگاه جهانی موبایل شرکت نمی‌کند

 

 

Share