Share

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی درباره عدم تصویب لوایح FATF و احتمال قطع همکاری کشورها با ایران گفت: تصویب یا عدم تصویب لوایح مرتبط با FATF و الحاق ایران به گروه ویژه اقدام مالی تأثیری در اقتصاد ایران ندارد و اگر ایران تمرکز خود را بر این لوایح بگذارد «شاید خیلی چیزها را از دست بدهد».

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی سرنوشت لوایح «ای‌اف‌تی‌اف» (گروه ویژه اقدام مالی) را در اقتصاد ایران بی‌تاثیر خواند. مهلت ایران برای الحاق به گروه ویژه اقدام مالی آخر بهمن ۹۸ به پایان می‌رسد.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)درباره احتمال قطع همکاری کشورهایی مانند چین و روسیه به دلیل عدم تصویب FATF گفت:

«نظر ما درباره تصویب شدن FATF مثبت است اما واقعیت این است که امروزه ما بسیاری از مبادلات خارجی، پولی و مالی خود را با روش‌های غیرتحریمی انجام می‌دهیم. بانک‌های مهم دنیا اصلاً با ما کار نمی‌کنند. از این نظر، بودن و نبودن FATF خیلی تأثیری در اقتصاد ما ندارد و اگر همه تمرکز خود را برروی FATF بگذاریم شاید خیلی چیزها را از دست بدهیم. ما تلاشمان را بدون توجه به سایر مسائل انجام می‌دهیم و امیدواریم که اوضاع اقتصاد بهتر شود.»

همتی روز یکشنبه ۲۰ بهمن نیز سخنان مشابهی را درباره تأثیر FATF بر قیمت ارز مطرح کرده و اعلام کرده بود به‌دلیل خودداری بانک‌های خارجی از همکاری با ایران سرنوشت لوایح FATF تأثیری بر نوسانات نرخ ارز ندارد و «با واقعیات بازار و روند تأمین ارز در تجارت خارجی کشور و چشم‌انداز گشایش کانال‌هاى جدید، نمی‌خواند».

رئیس بانک مرکزی در حساب اینستاگرام خود نوشته بود:

«در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیزم‌های بانکى جایگزین و غیرقابل تحریم، انجام می‌شود، تصمیم آتی FATF  (اعم از تمدید یا عدم تمدید) نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی‌ها در این خصوص، با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار ارز انجام می‌گیرد.»

مهلت گروه اقدام ویژه مالی به ایران برای تصویب لوایح مرتبط با FATF، آخر بهمن سال جاری به پایان می‌رسد. به‌رغم ادعای رئیس بانک مرکزی اقتصاددانان می‌گویند کارشکنی مجمع تشخیص مصلحت نظام در تصویب FATF بر افزایش قیمت ارز تأثیر داشته است. دلار روز دوشنبه ۲۱ بهمن وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد.

بیشتر بخوانید:

Share