Share

به دنبال کشته شدن چندین سرباز ارتش ترکیه در حملات ارتش سوریه به مواضع ترکیه در ادلب، اردوغان رژیم سوریه را به تلافی و پرداخت تاوان سنگین تهدید کرد. سخنگوی کرملین اما از آنکارا خواست حمله به نیروهای ارتش سوریه و روسیه را متوقف کند.

ارتش سوریه سه‌شنبه ۱۱ فوریه/۲۲ بهمن نیز به حملات خود به ادلب ادامه داد و با حمایت جنگنده‌های روسیه یک منطقه صنعتی در این منطقه را بمباران کرد. پیشروی نیروهای سوری در ادلب در دو ماه گذشته به آواره شدن بیش از نیم‌میلیون از ساکنان این استان منجر شده است(Photo by Abdulaziz KETAZ / AFP)

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۱۱ فوریه/۲۲ بهمن گفت: «رژیم سوریه به خاطر حمله به نیروهای ترکیه در ادلب تاوان سختی خواهد داد».

ارتش سوریه از دو ماه قبل تاکنون با پشتیبانی نیروهای روسیه، عملیاتی را بر ضد شورشیان مسلح مخالف دولت که تحت حمایت ترکیه در استان ادلب مستقر‌ند، آغاز کرده است. هفته گذشته در حمله ارتش سوریه به پست‌های دیده‌بانی ارتش ترکیه در ادلب، ۱۳ سرباز ترکیه‌ای کشته شدند. رئیس جمهوری ترکیه گفت این کشور حمله رژیم سوریه را تلافی خواهد کرد:

«ما جواب لازم را در بالاترین سطح به طرف سوری داده‌ایم. به‌ویژه در ادلب، آن‌‌ چیزی که حقشان بود، نصیبشان شد. اما این کافی نیست و ما [به حمله به ارتش سوریه] ادامه خواهیم داد».

 اردوغان در ادامه اعلام کرد که او روز چهارشنبه جزئیات برنامه ترکیه برای رسیدگی به تحولات در ادلب را منتشر خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه پیش از این نیز تهدید کرده بود که اگر نیروهای سوریه استان ادلب را ترک نکنند، آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی می‌کند.

از سوی دیگر، روسیه روز سه‌شنبه خواهان رعایت توافق‌های پیشین میان آنکارا و مسکو و توقف حملات به روسیه و نیروهای رژیم سوریه در ادلب شد.

در سال ۲۰۱۷ به‌دنبال توافق میان ترکیه، روسیه و ایران در نورسلطان قزاقستان، ادلب و شهرهای همجوارش در منطقه غوطه شرقی و شهرهای جنوبی درعا و قنیطره، مناطق کاهش تنش خوانده شدند. بر اساس آخرین توافق میان مسکو و آنکارا که به سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد نیز ادلب «منطقه کاهش تنش» و حمله به آن صراحتا ممنوع اعلام شده بود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در جمع خبرنگاران گفت:

«در حال حاضر، مهمترین چیز از نظر ما اجرای توافق‌‌ها (میان روسیه و ترکیه) و البته جلوگیری از هرگونه فعالیت تروریستی علیه نیروهای مسلح سوریه و پایگاه‌های نظامی روسیه است. ما چنین حملاتی را در ادلب غیرقابل قبول می‌دانیم».

روسیه هفته گذشته اعلام کرد چند تن از نیروهای این کشور در ادلب در یک حمله نظامی که از منطقه تحت کنترل ترکیه هدایت می‌شد کشته شده‌اند.

سخنگوی کرملین همچنین گفت در حال حاضر برنامه‌ای برای دیدار رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه وجود ندارد اما تاکید کرد در صورت لزوم به سرعت ترتیب این ملاقات داده خواهد شد.

به نوشته رویترز نمایندگان ترکیه و روسیه در هفته جاری در آنکارا برای کاهش‌ تنش‌ها در ادلب گفت‌وگو خواهند کرد.

ارتش سوریه از دسامبر ۲۰۱۹ عملیاتی را با پشتیبانی روسیه برای بازگشایی بزرگراه راهبردی حلب – دمشق که از سال ۲۰۱۲ در دست شورشیان بود، آغاز کرده است. آنکارا این عملیات را ناقض توافق‌های قبلی با مسکو می‌داند.

حمله نیروهای رژیم سوریه به ادلب در دو ماه گذشته به یک فاجعه انسانی دیگر و آوارگی نزدیک به نیم‌میلیون از ساکنان این استان منجر شده است.

در همین زمینه:

حمله ارتش سوریه به یک پست دیده‌بانی ترکیه در ادلب

Share