Share

 مرتضی تمدن، چهره نزدیک به محمود احمدی‌نژاد که در زمان ریاست جمهوری او استاندار تهران بود: اعلام کرد ارائه لیست در تهران یا شهرستان‌ها به نام رئیس جمهوری سابق یا به نام دولت‌های نهم و دهم یا بحث ائتلاف و حمایت مستقیم و غیر مستقیم از جریان‌های سیاسی و افراد فعال در انتخابات همگی فاقد اعتبار است. همزمان مرتضی طلایی، رئیس پلیس سابق تهران و از چهره‌های اصول‌گرایان گفته است امیدی به وحدت اصولگرایان نیست و حتی احتمال رأی آوردن «نیروهای انقلابی» هم کم است.

امید اصول‌گرایان به رسیدن به وحدت نقش بر آب شد

دوشنبه ۲۱ بهمن گروهی از «مدیران دولت‌های نهم و دهم» در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که تحت عنوان «ائتلاف مردم» با لیست جداگانه‌ای در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت می‌کنند. طیف‌های اصول‌گرایان در یک فضای تک‌قطبی عملاً دست‌کم ۱۴۰ کرسی از کرسی‌های مجلس شورای اسلامی را قبل از برگزاری انتخابات در اختیار دارند. محمود احمدی‌نژاد پیش از این وعده داده بود که یاران او ۱۰۰ کرسی از کرسی‌های مجلس را به دست می‌آورند. اکنون ظاهراً با بالا گرفتن اختلافات در بین جناح‌های اصول‌گرایی بر سر سهم‌خواهی از کرسی‌های مجلس، برجام و اختلاف نظر درباره FAFT آنچه که آسان می‌نمود دشوار شده است. مرتضی تمدن، پنجشنبه ۲۴ بهمن در مصاحبه با خبرآنلاین گفت:

«از چند روز پیش برخی در فضای مجازی و رسانه‌ها مطرح می‌کنند که دولت نهم و دهم و یاران و خادمان مردم زیر نظر و حمایت آقای احمدی‌نژاد لیست انتخاباتی می‌دهند در حالی که دکتر هیچ برنامه‌ای برای دادن لیست و حمایت از اشخاص ندارد.»

تمدن در ادامه این مصاحبه گفت:

 «به پیر و به پیغمبر که ما لیستی نداریم. می‌خواهیم دوستان را هم خوشحال کنیم که بدانند لیستی نداریم.»

بهمن شریف‌زاده یکی دیگر از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد هم تاکید کرده که کاندیداهای حاضر در انتخابات مجلس یازدهم به رئیس جمهوری سابق وابسته نیستند. احمدی‌نژاد خود اما تاکنون در این‌باره سکوت کرده است.

اختلافات در دقیقه نود

هشت روز قبل از آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی اختلافات در بین جبهه‌های مختلف اصول‌گرایی بالا گرفته است. «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» از لیست ۳۰ نفره خود عقب‌نشینی کرده، جبهه پایداری و جبهه موسوم به جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت هم می‌خواهند لیست‌های جداگانه‌ای ارائه دهند. مرتضی طلایی، رئیس پلیس سابق تهران و از چهره‌های اصول‌گرایان در مصاحبه با خبرآنلاین سهمیه‌بندی کرسی‌های مجلس را عامل اختلافات در بین اصول‌گرایان دانست:

«به جای آنکه بگویند این تعداد سهمیه روحانیت، جوانان، یا پیشکسوتان است، بهتر این بود که می‌گفتند چه تعداد اقتصاددان، متخصص امور فرهنگی، سیاسی و … نیاز دارند. در واقع شورای ائتلاف باید لیستی را ارائه می‌کرد که در برگیرنده متخصصین باشد، نه اینکه به گروه‌های قشری محدود شود.»

حسین شریعتمداری، نماینده ولی‌فقیه در موسسه کیهان در سرمقاله روز پنجشنبه خود نوشته بود «برخی به خاطر یک دستمال قیصریه را به آتش می‌کشند.»

آنچه که مدیر مسئول کیهان ناگفته گذاشته این است که علاوه بر سهم‌خواهی، اختلاف اصول‌گرایان بر سر برجام و FATF هم شکاف‌ها در بین اصول‌گرایان را عمیق‌تر کرده و احتمال سازش و تفاهم را عملاً از بین برده است. مرتضی طلایی در ادامه مصاحبه با خبرآن‌لاین می‌گوید دامنه اختلافات بین اصول‌گرایان بسیار گسترده است:

«الان فراتر از جبهه پایداری، دیگر گروه‌ها هم سر برآوردند و می‌بینیم که آقای ارضی و عدالت‌خواهان، آقای قالیباف و بهاری‌ها برای ارائه لیست اعلام آمادگی کرده‌اند. الان می‌بینم که همه به لیست معترض هستند و حتی خود دوستان شورای ائتلاف هم به این موضوع اعتراض دارند.»

مبنا بر این بود که جامعه روحانیت مبارز فصل‌الخطاب اصول‌گرایان باشد. طرفداران مصباح‌یزدی اما از همان آغاز مشارکت در روند ائتلاف را نپذیرفتند و با بالا گرفتن اختلافات بین حداد عادل با طرفداران مصباح یزدی امکان رسیدن به یک لیست مشترک از بین رفت. مرتضی طلایی می‌گوید کار به آنجا رسیده که جامعه روحانیت مبارز در اعتراض به تفرقه در بین اصول‌گرایان کلاً خودش را از شورای ائتلاف کنار کشیده است. طلایی می‌گوید: امیدی به وحدت اصولگرایان نیست و حتی احتمال رأی آوردن «نیروهای انقلابی» هم کم است.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان بعد از رد صلاحیت گسترده کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلبان گفته بود ما کار خودمان را کردیم، اکنون نوبت مردم است. صدای سوم، صدای تحریم انتخابات رساتر شنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

صدای تحریم انتخابات هر روز رساتر می‌شود

 

 

Share