Share

هم‌زمان با شدت یافتن تنش‌های لفظی میان مقام‌های ارشد ایران و اسرائیل، تحرکات نظامی دو کشور نیز در دو روز گذشته افزایش یافته است.

 

خبرگزاری رویترز از برگزاری مانور ناگهانی ارتش اسرائیل در بلندی‌های جولان در مرز سوریه خبر داده است و خبرگزاری‌های داخلی در ایران نیز رژه نیروهای مسلح و اظهارات فرماندههان نظامی جمهوری اسلامی مبنی بر آمادگی ایران برای نابودی رژیم اسرائیل را به صورت گسترده پوشش داده‌اند.

 

سخنگوی ارتش اسرائیل روز چهارشنبه با تأیید خبر برگزاری مانور نظامی این کشور در بلندی‌های جولان، گفته است که این مانور بخشی از مانور‌های عادی ارتش اسرائیل است.

 

اما خبرگزاری رویترز در این‌باره نوشته است به نظر می‌رسد این سخنان برای کم‌رنگ کردن گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز جنگ احتمالی اسرائیل با ایران و یا سوریه ایراد شده است.

 

ارتش اسرائیل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این مانور به دستور رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل و به‌منظور "آزمایش توان و آمادگی واحدهای ارتش" برگزار شده است.

امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران: اگر تنگه هرمز منافعی برای ما نداشته باشد، قطعأ دیگر کشورها را نیز از منافع تنگه هرمز محروم خواهیم کرد

در ایران نیز در حاشیه رژه نیروهای مسلح ارتش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران که به مناسبت سالگرد جنگ هشت ساله ایران و عراق برگزار شد جمعی از فرمانده‌هان نظامی این کشور از آمادگی ایران برای از بین بردن رژیم اسرائیل در صورت وقوع جنگ خبر دادند.

 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در واکنش به احتمال حمله نظامی اسرائیل علیه این کشور، "آغازکننده درگیری" را اسرائیل دانست اما تأکید کرد که "سطح برخورد و نقطه انتهایی جنگ" را جمهوری اسلامی ایران تعیین خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، در حاشیه این رژه نظامی، امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تکرار ادعاهای مقام‌های ارشد نظام گفت که "اگر رژیم صهیونیستی دست به اقدام نظامی بزند، دیگر چیزی به نام رژیم صهیونیستی وجود نخواهد داشت."

 

وی با تأکید بر این ‌که امنیت تنگه هرمز توسط ایران تأمین می‌‌شود، اعلام کرد "اگر تنگه هرمز منافعی برای ما نداشته باشد، قطعأ دیگر کشورها را نیز از منافع تنگه هرمز محروم خواهیم کرد."

 

محسن کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ نیز نام عملیات احتمالی ارتش و سپاه ایران علیه اسرائیل را "الی بیت‌المقدس" و رمز این عملیات را "لااله الاالله محمد رسول‌الله" اعلام کرد.

 

در ادامه حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه رژه ۳۱ شهریور در جمع خبرنگاران از "تحولاتی جدی در ساختار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران" خبر داد و گفت: "ما گزارش‌های سه ماهه از وضعیت هر نیرو را تهیه و در اختیار رهبری قرار می‌دهیم."

 

روز گذشته نمایندگان ایران و اسرائیل در نشست سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یکدیگر را به "تهدید هسته‌ای امنیت منطقه" متهم کردند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در اجلاس سالانه نمایندگان ۱۵۵ کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کرد که اسرائیل باید کنوانسیون منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای، ان‌پی‌تی، را بپذیرد.

 

اهود آزولای، نماینده اسرائیل در آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای، نیز در واکنش به گفته‌های سلطانیه اعلام کرد: "مهم‌ترین تهدید برای پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای آنها [ایران و سوریه] هستند که زیر پوشش عضویت در پیمان ان‌پی‌تی، برنامه ساخت سلاح هسته‌ای خود را دنبال می‌کنند."

 

اتهام‌های متقابل ایران و اسرائیل علیه یکدیگر، امید‌ها به کنفرانس ۲۰۱۲ در فنلاند در راستای ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای را هرچه بیشتر در تردید فرو برده است.

 

 

Share