Share

رهبر حزب اسلام‌گرای حاکم در تونس با اشاره به خشونت‌ها در اطراف سفارت ایالات متحده گفت، مقامات این کشور با سلفی‌ها تندرو برخورد جدی‌تری خواهند کرد.

 

راشد غنوشی که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه می‌کرد، گفت: "هر زمان که این احزاب و گروه‌ها بخواهند آشکارا آزادی ما را محدود کنند، ما مجبوریم که سفت و سخت بایستیم، آنها را کنترل کنیم و روی نظم عمومی تأکید داشته باشیم."

 

رهبر حزب نهضت افزود: "آنها نه تنها تهدیدی برای نهضت هستند بلکه آزادی و امنیت کشور را تهدید می‌کنند."

 

غنوشی در ادامه این ادعا را که دولت ائتلافی به خاطر سهل‌انگاری و ضعف نتوانسته است سیف‌الله ابن حسین، رهبر سلفی‌ها را بازداشت کند، رد کرد. سیف‌الله ابن حسین متهم به سازماندهی اعتراض خشونت‌آمیز روز جمعه گذشته در مجاورت سفارت آمریکا و آتش زدن یک مدرسه آمریکایی در تونس است.

 

راشد غنوشی این ادعا را که دولت ائتلافی به خاطر سهل‌انگاری و ضعف نتوانسته است سیف‌الله ابن حسین، رهبر سلفی‌ها را بازداشت کند، رد کرد

او با اشاره به بن لادن، رهبر سابق القاعده گفت: "بن لادن سال‌ها آزادانه زندگی کرد و سازمان‌های امنیتی جهان نتوانستند او را دستگیر کنند. بنابراین جای تعجب نیست که کسی بتواند پنهان شود. با این حال پلیس او را بازداشت خواهد کرد."

 

دولت تونس که در دست حزب نهضت است به خاطر ناتوانی در بازداشت ابن حسین مورد انتقاد شدید رسانه‌های این کشور قرار گرفته است.

 

ابن حسین که رهبر جنبش افراط‌گرای انصار الشریعه است، اوایل این هفته در مسجد الفتاح که در مرکز پایتخت واقع شده سخنرانی کرد و از آنجا خارج شد در حالی که نیروهای امنیتی به مسجد اعزام شده بودند.

 

او در سخنرانی خود پلیس را به تحریک معترضانی که به سفارت ایالات متحده حمله کرده بودند، متهم کرد و خواستار استعفای وزیر کشور تونس شد.

 

در روزهای اخیر کشورهای اسلامی شاهد اعتراضات خشونت‌بار مسلمان تندرو علیه انتشار فیلم ضداسلامی "بی‌گناهی مسلمانان" بوده‌اند که تاکنون منجر به کشته شدن چندین نفر، از جمله سفیر و سه کارمند سفارت آمریکا در شهر بنغازی لیبی شده است.

 

 

Share