Share

هرچند شورای نگهبان به وظیفه خود عمل کرده و میدان را برای اصول‌گرایان باز گذاشته اما یک هفته قبل از یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اختلافات بین جناح‌های اصول‌گرا چنان بالا گرفته که کار به جدال لفظی و قلمی کشیده است. بحث تهدید و ارعاب هم در میان آمده.

غلامعلی حداد عادل و مرتضی آقا تهرانی: شورای ائتلاف در برابر جبهه پایداری

جمعه ۲۵ بهمن مرتضی آقاتهرانی دبیر کل جبهه پایداری با انتشار پیامی در توییتر حداد عادل را خطاب قرار داد و نوشت:

«مگر در گفت‌وگوی تلفنی پریشب [شامگاه چهارشنبه] اسامی ۱۳ نفر از ۲۴ نامزد مشترک را نخواندید، چه شد که از همان وقت تاکنون همه‌ ظرفیت ائتلاف به جای حرکت سمت وحدت، برای حذف نامزدهای مشترک با تهدید و ارعاب صرف شده؟»

هدف اصول‌گرایان این بود که با رد صلاحیت گسترده چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب به ۱۶ میلیون رأی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ دست پیدا کنند. سهمیه‌خواهی بر سر کرسی‌های مجلس و همچنین اختلاف نظر درباره برجام و FAFT اما مانع از رسیدن وحدت شد. جمعه در اولین روز از آغاز تبلیغات انتخاباتی چندلیستی بودن اصولگرایان در انتخابات ۲ اسفند قطعی شد. اکنون اما در یک هفته باقی مانده به انتخابات دور تازه‌ای از مجادلات بین جناح‌های اصول‌گرا آغاز شده است. خبرگزاری امنیتی فارس در گزارشی با عنوان «آخرین تلاش‌ها برای وحدت/ پیشنهاد ۲۹+۱ هم نتیجه نداد/ اصولگرایان با ۲ لیست می‌آیند» جبهه پایداری را عامل تفرقه و انشقاق معرفی کرد. جبهه پایداری جمعه ۲۵ بهمن با انتشار اطلاعیه‌ای مسئولیت را به سمت حداد عادل و سهم‌خواهی شورای ائتلاف از کرسی‌های مجلس برگرداند. طرفداران مصباح‌یزدی در این اطلاعیه نوشته‌اند:

«متأسفانه این تلاش‌ها [برای رسیدن به وحدت] به علت عدم تفاهم در نفی سهم‌خواهی‌ها با شورای ائتلاف، به نتیجه نرسید (…) جبهه پایداری روش سهمیه‌بندی را از همان ابتدا مردود می‌دانست، چرا که با اولویت قرار دادن شاخص‌ها و مبانی و اصول پایداری تطابق نداشت.»

جبهه پایداری در این اطلاعیه مبانی خود را یک بار دیگر یادآوری می‌کند:

«تدین و تعهد، اطاعت عملی از ولایت فقیه، فسادستیزی و فسادناپذیری، داشتن مواضع صریح در فتنه‌ها، فرصت‌طلب و دنیاخواه نبودن»

و البته «داشتن مرز روشن با حلقه‌های انحرافی.»

مراد از «حلقه‌های انحرافی» نیز طرفداران محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق‌اند که با لیست «ائتلاف مردم» برای به دست آوردن ۱۰۰ کرسی از کرسی‌های مجلس خیز  برداشته بودند اما وقتی که اختلافات بالا گرفت، احمدی‌نژاد از طرف مرتضی تمدن، استاندار سابق تهران و از نزدیکان او اعلام کرد: ارائه لیست در تهران یا شهرستان‌ها به نام رئیس جمهوری سابق یا به نام دولت‌های نهم و دهم یا بحث ائتلاف و حمایت مستقیم و غیر مستقیم از جریان‌های سیاسی و افراد فعال در انتخابات همگی فاقد اعتبار است.

مرتضی طلایی، رئیس پلیس سابق تهران و از چهره‌های اصول‌گرایان روز گذشته (پنجشنبه ۲۳ بهمن) در مصاحبه با خبرآنلاین گفته بود امیدی به وحدت اصولگرایان نیست و حتی احتمال رأی آوردن «نیروهای انقلابی» هم کم است. در این بین صدای سوم، صدای تحریم انتخابات رساتر شنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

صدای تحریم انتخابات هر روز رساتر می‌شود

 

Share