Share

بامداد یکشنبه صدای چند انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا، پرواز یک هواپیما بر فراز منطقه سبز و فعال‌شدن آژیرهای خطر در مجموعه سفارت شنیده شد. سخنگوی ارتش آمریکا گفته است که چند راکت به نزدیکی سفارت اصابت کرده، اما هیچ تلفاتی در پی نداشته و تنها آسیبی جزئی بر جای گذاشته است. این نوزدهمین حمله به نیروهای آمریکایی از اکتبر سال گذشته تا کنون است.

سفارت آمریکا در بغداد (عکس: آرشیو)

به گزارش روزنامه «گاردین»، یک منبع نظامی آمریکا گفت که بامداد یکشنبه ۱۶ فوریه/۲۷ بهمن چند راکت به نزدیکی سفارت ایالات متحده در پایتخت عراق اصابت کرد. این آخرین نمونه حملات به نیروهای آمریکایی در عراق است.

حمله اخیر موجب به صدا درآمدن آژیرهای خطر در مجموعه سفارت مریکا شد اما مشخص نیست که راکت‌ها به کجا اصابت کرده بودند و چه تعداد بوده اند.

سخنگوی ارتش آمریکا نیز گفت که این حمله هیچ تلافاتی در پی نداشته و تنها آسیبی کوچک وارد کرده است.

خبرنگار آژانس خبری فرانسه صدای چند انفجار بلند را شنیده که با صدای یک هواپیمای در حال پرواز و چرخش بر فراز منطقه سبز بغداد دنبال شده است.

این نوزدهمین حمله از اکتبر سال گذشته میلادی است که به سفارت یا نیروهای نظامی آمریکایی می‌شود. هیچ گروهی تقریباً هیچ کدام از این حملات را بر عهده نگرفته است. اما آمریکا انگشت اشاره خود را به سمت گروههای تحت حمایت ایران در حشدالشعبی نشانه رفته است، و ایران را مسئول این حملات می‌داند. این در حالی است که حشدالشعبی به طور رسمی در نیروهای امنیتی دولتی عراق ادغام شده است.

در اواخر دسامبر حمله راکتی به یک پایگاه نظامی در شمال عراق به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی منجر شد و مجموعه‌ای از حوادث و زد و خوردها میان آمریکا و ایران را رقم زد. واشنگتن ابتدا با حمله انتقامجویانه به نیروهای حشدالشعبی در غرب عراق واکنش نشان داد، اما چند روز بعد یک پهباد آمریکایی قاسم سلیمانی فرمانده ارتش قدس سپاه پاسداران ایران، ابومهدی المهندس دست راست سلیمانی و معاون حشدالشعبی و گروه همراه آنها را ترور کرد.

نیروهای حشد الشعبی «قسم خورده اند که انتقام این دو فرمانده مطرح ایران و عراق را بگیرند»، و از نیروهای آمریکایی خواسته اند که فوراً عراق را ترک کنند.

حمله روز یکشنبه تنها ساعاتی پس از آن رخ داد که حرکه النجبا یکی از گروههای حشد الشعبی اعلام کرد که «شمارش معکوس برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشور آغاز شده است». این گروه عکسی از یک خودروی نظامی آمریکا توئیت کرده و اصافه کرده بود: «ما نزدیکتر از آنیم که فکر می‌کنید.»


در همین زمینه:

رویکردهای متناقض در بغداد درباره خروج آمریکا از عراق

Share