Share

حملات هوایی ائتلاف به رهبری سعودی در استان الجوف یمن به کشته شدن بیش از ۳۰ غیرنظامی منجر شد. ائتلاف این حملات انتقام‌جویانه را یک روز پس از ساقط شدن جت جنگی تورنادو در همین منطقه انجام داده است.

ائتلاف به رهبری سعودی چهار سال پیش با هدف پایان دادن به حاکمیت حوثی‌ها دخالت در جنگ یمن را آغاز کرد./ عکس از آرشیو

حوثی‌های یمن گفته اند که حملات هوایی انتقام‌جویانه ائتلاف به رهبری سعودی در روز شنبه ۱۵ فوریه/۲۶ بهمن به کشته شدن دست کم ۳۰ غیرنظامی منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دفتر سازمان ملل در یمن نیز گفت که گزارش‌های میدانی اولیه اینطور نشان می‌دهد که «۳۱ غیرنظامی کشته شده و ۱۲ تن دیگر در حملاتی که به منطقه الهیجه (در استان الجوف) شده زخمی شده اند».

وزارت بهداشت دولت حوثی در استان الجوف اعلام کرد که زنان و کودکان نیز در میان کشته شده‌ها بوده اند. حمله هوایی ائتلاف به رهبری سعودی در پی ادعای حوثی‌ها مبنی بر ساقط کردن یک جت جنگی تورنادو متعلق به ائتلاف در روز جمعه در همین منطقه صورت گرفت.

اما ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف به رهبری سعودی تنها اعلام کرد که یک جت تورنادو در الجوف دچار سانحه شده است. مالکی کمی بعد گفته بود که عملیات امداد و نجات در حال انجام است و احتمال «آسیب‌های بیشتر» گزارش شده است، بدون آنکه جزییاتی از این سانحه و آسیب‌های آن ارائه دهد.

مالکی همچنین گفت که افسران این پرواز پیش از سقوط هواپیما خود را بیرون انداخته اند اما حوثی‌ها به روی آنها آتش گشوده اند.

دفتر هماهنگی سازمان ملل در یمن در بیانیه‌ای گفت که سازمان‌های امدادی به سرعت برای کمک به قربانیان اعزام شدند. بسیاری از این قربانیان به بیمارستان‌های الجوف و صنعا منتقل شده اند.

ائتلاف سعودی از مارس ۲۰۱۵ در واکنش به سقوط دولت مستقر در صنعا به دست جنبش حوثی‌ها، مداخله خود در یمن را آغاز کرد.

بسیاری ناظران جنگ یمن  را درگیری نیابتی ایران و عربستان سعودی می‌خوانند.

هیچ منبع مستقلی حملات هوایی یا سقوط تورنادو را تایید نکرده است.


در همین زمینه:

بحران انسانی در یمن به اوج خود نزدیک می‌شود

Share