Share

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، سطح بحران انسانی در سوریه را «هولناک» خواند و حمله نیروهای رژیم سوریه و متحدش روسیه را به آوارگان و مراکز درمانی و آموزشی، محکوم کرد. براساس بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، ۹۳ درصد کشته‌شدگان در حملات شمال غربی سوریه، توسط نیروهای رژیم بشار اسد و حامیان آن‌ها مورد هدف قرار گرفته‌اند.

مردم روستای دارتعزه، در ۳۰ کیلومتری شمال غرب حلب به خاطر حملات نیروهای رژیم سوریه به ادلب و حلب، محل سکونت خود را به قصد مناطق دیگر ترک می‌کنند. ۱۷ فوریه ۲۰۲۰/ ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ (عکس از AAREF WATAD / AFP)

به گزارش خبرگزاری رویترز میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد سه‌شنبه ۱۸ فوریه/۲۹ بهمن در بیانیه‌ای با اظهار «وحشت» از «سطح بحران انسانی در سوریه»، حملات مستقیم به اردوگاه‌های آوارگان غیرنظامی یا مناطق اطراف اردوگاه‌ها و همچنین حمله به ساختمان‌ها و تجهیزات پزشکی و آموزشی را محکوم کرد.

باشله پیشتر گفته بود چنین اقداماتی جنایت جنگی محسوب می‌شوند.

در بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به دو بیمارستانی که روز دوشنبه مورد هدف جنگنده‌های پشنیبان نیروهای رژیم سوریه قرار گرفتند، آمده است:

«در سال جاری نزدیک به ۳۰۰ نفر در حملات نظامی شمال غربی سوریه کشته‌شده‌اند که ۹۳ درصد آن‌ها در حملات رژیم سوریه و متحدش روسیه به قتل رسیده‌اند».

طبق اعلام یک منبع پزشکی دوشنبه نیروهای رژیم سوریه دو بیمارستان را در روستای دارتعزه (غرب حلب) بمباران کردند که به زخمی شدن دوتن از کارکنان بیمارستان منجر شده است.

 ارتش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با حمایت روسیه مقابل شورشیان مخالف دولت اسد که از پشتیبانی ترکیه برخوردارند، می‌جنگند. رژیم سوریه از ماه دسامبر عملیاتی را با پشتیبانی روسیه برای بازگشایی بزرگراه  راهبردی حلب – دمشق که از سال ۲۰۱۲ در دست شورشیان بود و تصرف ادلب، آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان آغاز کرده است. این حملات به آوارگی بیش از نیم‌میلیون نفر از ۳ میلیون ساکنان ادلب و همچنین مردم حلب منجر شده است که بیشتر آن‌ها از مناطق دیگر سوریه به آنجا پناه آورده‌اند.

روپرت کولویل، سخنگوی باشله روز سه‌شنبه در پاسخ به این‌که آیا نیروهای رژیم سوریه و جنگنده‌های روسی عمدا این ساختمان‌ها و غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند، گفت: «رقم دقیق حمله به بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و مدارس نشان می‌دهد این حملات نمی‌توانند تصادفی باشند».

براساس گزارش‌ها از آوریل ۲۰۱۹ تاکنون دست‌کم ۷۸ بیمارستان در سوریه مورد هدف جنگنده‌ها قرار گرفته‌اند.

مارک لوکاک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه نیز دوشنبه حمله به مراکز درمانی و مدارس را تایید کرده و در بیانیه‌ای اعلام کرد: با یک آتش‌بس می‌شود جلوی «بزرگترین داستان ترسناک قرن ۲۱» را گرفت.

لوکاک گفت: گزارش‌هایی دریافت کرده است که نشان می‌دهد نیروهای درگیر به مردمی که در حال فرار از ادلب و حلب هستند، شلیک می‌کنند و آن‌ها را به قتل می‌رسانند.

سازمان ملل از افزایش روزافزون آوارگان و ناکافی‌بودن امدادرسانی به آن‌ها خبر داده است.


در همین زمینه:

Share