Share

صدها دانش‌آموز پسر در مدرسه‌های ولایت لوگر افغانستان هدف آزار جنسی قرار گرفتند. کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان اعلام کرد که درباره این مسأله یک «تحقیق ملی» برپا خواهد کرد.

نشست کمیته دادخواهی زنان افغانستان در کابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان چهارشنبه ۱۹ ماه فوریه / ۳۰ بهمن گزارش نهایی خود را درباره تحقیق بدرفتاری با دانش آموزان پسر در چندین مدارس ولایت لوگر منتشر کرده و حقیقت داشتن آزار و اذیت جنسی بیش از ۳۰۰ دانش آموز را تایید کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق از ماه نوامبر سال گذشته، زمانی که روزنامه گاردین گزارش مفصلی درباره بدرفتاری زنجیره‌ای با پسران دانش‌آموزان مدارس لوگر منتشر کرد، دست به کار تحقیق عمیق‌تر این مسئله شد.

یا این که روزنامه گاردین با ۴۸۰ تن از گروه‌های متفاوت مردم ــ مانند ‌کودکان کار، کارفرمایان، شاگردانی که ترک تحصیل کرده‌اند یا از مدرسه اخراج شده‌اند، والدین کودکان و مردم‌ محل‌ ــ مصاحبه کرده بود، اما برخی از مسئولان ولایت لوگر این پدیده را رد کردند و وضعیت را به این وخامتی که روزنامه بریتانیایی تصویر کرده، قبول ندارند.

روزنامه گاردین زمانی دست به تحقیق این قضیه شد که یکی از موارد بدرفتاری جنسی با پسران خردسال در اینترنت سروصدا کرد و باعث کشته شدن دانش آموز قربانی به‌دست اعضای خانواده‌اش شد.

قبل از اعلام دعوت به «تحقیق ملی» کمیسیون مستقل حقوق بشر، میرویس بلخی، وزیر معارف کشور، در نشست کمیته دادخواهی زنان افغانستان که روز دوشنبه، ۱۷ ماه فوریه در کابل برگزار شد گفته بود که قرار است وزارت معارف در سال آینده ۸۸۰ آموزگار استخدام کند و ۵۰ درصد این آموزگاران حتماً زن خواهند بود.

حالا کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام می کند که قضیه آزار و اذیت زنجیره‌یی دانش‌آموزان حقیقت دارد و «تحقیق ملی» درباره این مسئله را آغاز کرده است.

یک مدرسه پسرانه در لوگر افغانستان، ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۳ ــ عکس: Staff Sgt. Elvis Umanzor

این در حالی ست که برخی از ساکنان ولایت لنگر که به پرسش‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر پاسخ داده اند با این که نمونه‌های بدرفتاری جنسی با دانش آموزان را تایید کرده اند اما گفته اند که به گسترده بودن ابعاد این قضیه باور ندارند.

برخی از فعالان اجتماعی و مدافع حقوق کودک نیز معتقدند که چنینی بدرفتاری جنسی تنها محدود به به ولایت لوگر نیست و در دیگر ولایات افغانستان نیز مشاهده می‌شود اما با دلیل حفظ حیثیت و آبروی خانواده والدین از عمومی شدن این مسئله خودداری می‌کنند.

این گزارش که نتیجه صحبت و گفتگو های متعدد با اعضای خانواده کودکان قربانی آماده شده است در سایت این کمیسیون قابل دسترسی است.

کمیسیون «تحقیق ملی» را درباره بدرفتاری جنسی با کودکان در سراسر کشور راه‌اندازی کرده و خواستار اصلاحاتی شده است؛ از جمله ایجاد مراکز حمایتی از کودکان قربانی بدرفتاری‌های جنسی و ایجاد خانه امن برای مدافعان حقوق بشر.

کمیسیون مستقل حقوق بشر همان طور پیشنهاد داده است که باید صندوق‌های شکایت در مدرسه‌های آسیب‌پذیر لوگر نصب شود تا شکایت‌های دانش‌آموزان به طور ساختاری و بدون پیچیدگی و به موقع به دست مسئولان برسد.

نماینده‌گان لوگر در مجلس سنا و مجلس نماینده‌گان درباره این «تحقیق ملی» اعلام نظر نکرده اند. هرچند هیأت مجلس نماینده‌گان پیش‌تر در گزارشی از بررسی‌های‌شان این مورد را رد کرده بود و دلیل آن را دریافت نکردن شواهد و مدارک از مسئولان محلی لوگر عنوان کرده بودند.


در همین زمینه:

افغانستان، یکی از ۱۰ کشور خطرناک برای کودکان

Share