Share

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خبر ابتلای دو نفر در قم به ویروس کرونا (Covid-19) را تایید کرد. هر دو بیمار فوت کرده اند. محمدرضا قدیر که شب گذشته وجود دو بیمار مبتلا به کرونا در قم را تکذیب کرده بود، اکنون می‌گوید که در چهار روز گذشته «بیماری‌های تنفسی در قم» گسترش یافته است.

عکس از آرشیو

وزارت بهداشت چهارشنبه ۳۰ بهمن اعلام کرد که نخستین موارد ابتلا به ویروس تنفسی کرونا که تا کنون در چین به بیماری هزاران تن و مرگ صدها تن منجر شده، در قم مشاهده شده است.

به گزارش «همشهری آنلاین»، محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز با وجود تکذیب اولیه، بالاخره بعد از ظهر چهارشنبه ۳۰ بهمن خبر ابتلای دو نفر در قم به کرونا را تایید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در صحن این دانشگاه توضیح داد که «طی این مدت ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد.»

به گفته این مقام مسئول، نتیجه آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که هر دو بیمار فوت‌شده در بیمارستانی در قم به کرونا مبتلا بوده اند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت که نتیجه آزمایش دوم که آزمایش ژنتیک است، هنوز مشخص نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین تصریح کرده است که «طی ۴ روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم». احتمالا منظور او از بیان این مطلب امکان مبتلا بودن تعداد بیشتری از افراد به ویروس کرونا است.

قدیر در مورد اقدامات احتمالی برای مقابله با شیوع ویروس گفت: «یک بیمارستان در قم برای مقابله با بیماری‌های ویروسی آماده شده و یک بیمارستان دیگر هم در حال تخلیه است تا در صورت لزوم به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار بگیرد.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا بیمارستان کامکار قم برای مراجعه بیماران مشکوک به کرونا تدارک دیده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر اینکه تعداد کافی ماسک در قم وجود دارد، افزود که استفاده از ماسک فقط برای «افراد مستعد سالمند یا مبتلایان به بیماری‌های خاص» ضرورت دارد.

این ادعا بر خلاف توصیه کارشناسان بهداشت چین است که استفاده از ماسک را به همه شهروندان توصیه کرده اند. استفاده از ماسک فقط برای جلوگیری از بیمارشدن نیست، بلکه برای جلوگیری از انتقال بیماری نیز ضرورت دارد. با این وجود، متخصصانی هم اعلام کرده اند که ماسک یک قدم حداقلی برای مقابله با بیماری ویروس جدید کروناست.

قدیر مردم را به آرامش دعوت کرد و از آنها خواست از تردد در مراکز پرجمعیت و مسافرت‌های غیرضروری پرهیز کنند.

چند روز پیش تصویری از نامه قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، در شبکه های اجتماعی منتشر شد که تعداد مبتلایان به کرونا را ۴۵ نفر اعلام کرده بود. جان بابایی اما در واکنش به انتشار این اخبار نامه را جعلی خواند.

سایر مقام‌های بهداشتی ایران نیز تا امروز ورود کرونا به ایران را با قطعیت تکذیب کرده بودند. محمدرضا قدیر شامگاه گذشته در گفتگو با خبرگزاری «ایلنا» اخبار مبنی بر ابتلای دو بیمار در قم به کرونا را نادرست خوانده بود. او امروز چهارشنبه در پاسخ به سوال این خبرگزاری درباره دلایل تکذیب خبر گفت « نتایج آزمایش امروز به دست ما رسیده است.»

قدیر همچنین ادعا کرد که اعلام ابتلای دو بیمار فوت شده بر اثر کرونا پیش از مشخص شدن پاسخ آزمایش‌های ژنتیکی مهر تاییدی بر «صداقت مسئولان» است.

ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که اعزام نیروهای یگان ویژه به شهر قم را نشان می‌دهد. وب‌سایت «فرارو» با انتشار خبر اعزام نیروهای یگان ویژه به قم نوشته گمانه‌زنی‌ها احتمال از قرنطینه شهر قم دارد، اما مقامات جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب کرده‌اند.

ویدیو از کانال تلگرام «وحید آنلاین»

ویدیویی دیگر مستقر شدن نیروهای یگان ویژه در عوارضی ورودی شهر قم را نشان می‌دهد.


در همین زمینه:

معاون وزیر بهداشت ابتلای ۴۵ نفر به کرونا را تکذیب کرد

Share