Share

تحریم‌های آمریکا سطح تبادل تجاری ایران و اتحادیه اروپا را ۷۳ درصد کاهش داد. صادارت ایران به اروپا در سال ۲۰۱۹ تنها معادل ۷ درصد صادارت در سال ۲۰۱۸ است.

تحریم‌های آمریکا صادرات نفت ایران را با مشکل جدی مواجه کرده است

مجموع صادرات ایران به اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹)، ۷۰۱ میلیون یورو ارزش‌گذاری شده است که در مقایسه با یکسال قبل افت ۹۳ درصدی را نشان می‌دهد. ایران در سال ۲۰۱۸ یک میلیارد و۳۵۲ یورو کالا نفتی و غیرنفتی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر کرده بود.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در گزارشی که پنجشنبه ۱ اسفند منتشر شد، کاهش صادرات نفتی را دلیل اصلی افت چشمگیر صادارات و تبادل تجاری ایران با اتحادیه اروپا عنوان کرد.

برپایه این گزارش، صادارت نفت به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ نسبت به یکسال قبل ۸۷ درصد کاهش یافته است. در این سال ایران تنها ۱۴ میلیون یورو نفت به شرکای اروپایی صادر کرده است.

پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا صادرات نفت ایران به کمترین میزان در سال‌های اخیر رسیده است. مقام‌های ارشد ایران از بیان آمار دقیق صادرات نفتی خودداری می‌کنند. نهادهای ناظر بر بازار انرژی صادرات ایران در ژانویه امسال را ۲۲۷ هزار بشکه گزارش کردند. سایت تانکرتراکر اما ۱۷ بهمن امسال صادرات نفت ایران در ژانویه را یک میلیون بشکه در روز گزارش کرد.

کاهش ۴۹ درصدی واردات

حجم صادارت غیرنفتی ایران هم از ۲۱,۶ میلیون تن به تنها ۶۶۱ هزار تن رسیده است. همزمان با افت حجم، میانگین قیمت کالاهای غیرنفتی صادارتی ایران به اتحادیه اروپا از ۴۳۶ یورو به یک هزار و ۲۸۷ یورو برای هر یک تُن افزایش یافته است. با این حال ایران در سال گذشته تنها ۶۸۷ میلیون یورو کالا غیرنفتی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۳۱ درصد افت را نشان می‌دهد.

ارزش کل صادارت ایران به شرکای اروپایی در سال گذشته ۷۰۱ میلیون یورو اعلام شده که بیانگر افت ۹۳ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ است.

ایران و چند کشور اروپایی در ماه‌های گذشته برای دستیابی به یک ساز و کار مالی و تبادل تجاری گفت‌وگو کردند و در نهایت نیز «اینستکس» را راه‌اندازی کردند. ایران اما می‌گوید که این ساز و کار پاسخگوی انتظارات آنها از شرکای اروپایی نیست.

تحریم‌ها واردات ایران از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را با وجود افزایش مقداری، به لحاظ ارزش ۴۹ درصد کاهش داده است. ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا در این دوره ۴,۵ میلیون یورو اعلام شده که یک سوم آن (۱,۵ میلیون یورو) از آلمان بوده است. ورادات ایران از آلمان ۴۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.


بیشتر بخوانید:

روابط تجاری ایران و هند: کاهش صادرات نفت و واردات برنج

Share