Share

دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی صلواتی حکم زندان تعزیری هفت فعال مدنی را عینا تائید کرد. رها احمدی، آرمین سورانی، سامان زندیان، معین حاجی‌زاده، وحید قدیرزاده، لیلا میرغفاری و محمد ابوالحسنی پیش‌تر در پرونده‌ای مشترک در دادگاه بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اشاعه فساد در مجموع به ۲۹ سال زندان محکوم شده بودند.

رها احمدی، فعال حقوق کودک

وب‌سایت خبری «هرانا»، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر ایران چهارشنبه ۳۰ بهمن در باره حکم این متهمان نوشت:

«بر اساس حکم ابلاغ شده سامان زندیان و معین حاجی زاده هر کدام از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. رها احمدی، آرمین سورانی، وحید قدیرزاده و محمد ابوالحسنی نیز هر کدام از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. همچنین لیلا (خدیجه) میرغفاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.»

مطابق قانون مجازات اسلامی، پنج سال و شش ماه از حبس تعزیری سامان زندیان و معین حاجی‌زاده، دو سال از رها احمدی، آرمین سورانی، وحید قدیرزاده و محمد ابوالحسنی، و پنج سال از حبس تعزیری لیلا (خدیجه) میرغفاری قابل اجراست.

در گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که تعدادی از این فعالان را در حین پخش گل در میان مسافران متروی تهران نشان می‌داد.

دادگاه بدوی این متهمان روز ۱۹ آبان برگزار شده بود.

رها احمدی یکی از متهمان، از فعالان حقوق کودک است و صبح روز ۱۳ مرداد، پس از خروج از منزل و در مسیر محل کار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

معین حاجی‌زاده در تاریخ ۱۷ مردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در زندان اوین زندانی شده است.

سامان زندیان روز ۱۵ مرداد سال گذشته در اعتراضات خیابانی مقابل تئاتر شهر به همراه چند فعال دیگر مدنی بازداشت شده بود.

محمد ابوالحسنی ساکن قزوین روز ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در قزوین بازداشت شد.

لیلا میرغفاری از دختران خیابان انقلاب، که پیش از این به خاطر اعتراض به حجاب اجباری زندان و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود، چند ماه پیش مجددا توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد. او دارای فرزند است و از بیماری رنج می‌برد.


در همین زمینه:

Share