Share

دبیرکل سازمان مل متحد در دیدار با محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران نسبت به استفاده از ادبیات تهاجمی و دشمنی‌طلبانه هشدار داد.

 

رویترز به نقل از دفتر امور رسانه‌ای سازمان ملل گزارش داده است، بان کی مون در این دیدار که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، روز یکشنبه، ۲۳ سپتامبر (دو مهر) برگزار شد، توجه ویژه‌ای به ادبیات تهاجمی و تهدیدآمیز سران کشورهای خاورمیانه نشان داده و نسبت به عواقب آن هشدار داده است.

 

روز گذشته (یکشنبه)، امیرعلی حاجی‌زاده از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت اگر این اطمینان وجود داشته باشد که اسرائیل برای حمله به ایران آماده می‌شود، ایران نیز می‌تواند در حمله به اسرائیل پیش‌دستی کند.

 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بارها از امکان حمله اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران گفته است. او همچنین با انتقاد از مواضع دولت اوباما در قبال برنامه هسته‌ای ایران، خواستار تعیین خط قرمزی برای ایران شده است.

 

بان کی مون به احمدی‌نژاد گفته است که ایران باید اقدامات لازم را برای جلب اعتماد جهانی نسبت به برنامه هسته‌ای خود انجام دهد

ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد می‌کند و می‌گوید که برنامه هسته‌ای آن اهدافی صلح‌آمیز دارد.

 

بر اساس این گزارش، بان کی مون به احمدی‌نژاد گفته است که ایران باید اقدامات لازم را برای جلب اعتماد جهانی نسبت به برنامه هسته‌ای خود انجام دهد و نشان دهد که این برنامه تنها اهداف و ماهیتی صلح‌آمیز دارد. 

 

بان کی مون و احمدی‌نژاد همچنین درباره سوریه نیز با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند. سرویس‌های امنیتی غرب، ایران را متهم به ارسال سلاح و نیرو به سوریه برای حمایت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در برابر مخالفانش می‌کنند.

 

بان کی مون بر نقش کشورهای منطقه در بدتر شدن اوضاع سوریه و آثار زیانبار بر شرایط انسانی در این کشور تأکید کرده است.

 

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان گفته است، افزایش فشارها بر حکومت اسد و انزوای بیشتر آن یکی از اهداف مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این هفته است.

 

وستروله در روز چهارشنبه (۲۶ سپتامبر) نشست وزرای امور خارجه شورای امنیت سازمان ملل متحد را مدیریت می‌کند که موضوع آن بهار عربی با تأکید ویژه بر سوریه است.

 

 

Share