Share

قرارگاه خاتم‌الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قصد دارد نیروهای بسیجی با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته‌های مهندسی و مدیریت را «طبق ضوابط سپاه» برگزیده و به عنوان «سرباز» برای کار در پروژه‌های نفت و گاز خود به کار گیرد.

قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه، بخش عمده‌ای از ساخت و سازهای عمرانی را به عهده دارد.

آگهی قرارگاه خاتم که در سایت «نفت‌آنلاین» درج شده حاکی است متقاضیان باید حداقل شش ماه در بسیج عضو بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر در شاخه‌های مختلف مهندسی، مدیریت، حسابداری، حقوق، بهداشت حرفه‌ای، مدیریت پروژه و مترجمی زبان انگلیسی باشند.

آن‌ها باید در دانشگاه‌های معتبر ایران تحصیل کرده باشند و معدل‌شان هم ۱۴ و نیم به بالا باشد.

البته افراد عضو گردان‌های بسیج، و «فرزندان جانبازان، ایثارگرا، پاسداران شاغل و بازنشسته و برادر شهید» در صورت داشتن معدل نیم‌نمره کمتر هم پذیرفته می‌شوند.

این در حالی است که جوانان دانش آموخته و بیکار مناطق نفتی بارها در اعتراض به تبعیض در استخدام نیروها در پروژه های نفت و گاز و به کارگیری «خودی ها» تجمع کرده اند

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (تاسیس در ۲۳ آذر ماه ۶۸) از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و در حال حاضر بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های دولتی ایران از نفت و گاز گرفته تا راه و سدسازی، پروژه‌های مسکن، خط راه‌آهن و مترو، و پروژه‌های کشاورزی به‌شمار می‌رود.

با روی کارآمدن دولت محمود احمدی‌نژاد بخش عمده‌ای از پروژه‌های مهم گازی و نفتی، گاهی بدون انجام روال قانونی مربوط به مناقصه‌ها، به سپاه پاسداران و شرکت‌های وابسته و به ویژه قرارگاه مهندسی خاتم الانبیا واگذار شده است.

به دنبال افزایش تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی و فسخ تعدادی از قراردادهای عظیم نفت و گاز میان ایران و شرکت‌های چندملیتی وزارت نفت مرداد سال ۹۱ قراردادی یک میلیارد دلاری با قرارگاه خاتم‌الانبیاء امضاء کرد. گفته شد: «این حجم سرمایه‌گذاری برای توسعه بخش بالادستی میادین و ساخت پالایشگاه اختصاص می‌یابد.»

این نهاد بخش مهمی از پروژه‌های کلان نفت و گاز را در اختیار دارد. از جمله پروژه‌های این نهاد در صنعت نفت و گاز می‌توان به ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صدها کیلومتر لوله‌کشی زیرآبی در فازهای پارس جنوبی، و نصب سکوهای حفاری در منطقه پارس جنوبی اشاره کرد.

سال ۹۶ دولت روحانی بر سر تقسیم پروژه‌های نفتی و عمرانی با قرارگاه خاتم‌الانبیاء توافق رسید که طبق آن پروژه‌های بالای ۲۰۰ میلیارد تومان در اختیار این نهاد و پروژه‌های کوچک‌تر از آن در اختیار «بخش خصوصی» قرار بگیرد.

این قرارگاه حدود ۲۰۰ هزار نیروی انسانی دارد و از منبع «ردیف اختصاصی خزانه» در بودجه نیز سهم می‌برد.

سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا هشتم آذر سال جاری در سالروز تاسیس این نهاد در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت بودجه این قرارگاه در سال ۹۸، ۹۷۰ میلیارد تومان بود و در لایحه بودجه سال ۹۹ به‌‌ دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

او مدعی شد که قرارگاه خاتم‌الانبیا از طرف دیوان محاسبات رصد می‌شود و مالیات هم می‌پردازد.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا رسالت این آن را «الگوآفرینی در حوزه اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در عرصه‌های فنی و مهندسی کشور» اعلام کرد و از جمله گفت فعالیت‌های منطقه‌ای از جمله انتقال گاز به عراق و عمان هم در دستور کار قرارگاه خاتم‌الانبیا قرار دارند.

او در همین مصاحبه گفته بود قرار است امسال قرارگاه خاتم‌الانبیا ۵۰۰ «نخبه» را جذب کند.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و چهار مؤسسه زیرمجموعه آن در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند.


در همین زمینه:

دولت و قرارگاه خاتم‌الانبیا به توافق رسیدند

Share