Share

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در مصاحبه‌ای با نشریه واشنگتن پست گفت که ایران تهدیدات اسرائیل مبنی بر حمله به تأسیسات هسته‌ای این کشور را جدی نمی‌گیرد.

 

احمدی‌نژاد در این مصاحبه امروز، ۲۴ سپتامبر (چهار مهر) منتشر شد، همچنین گفت که اعتقاد دارد آمریکایی‌ها "مردمی صلح‌دوست" هستند.

 

او به دیوید ایگناتیوس، ستون‌نویس واشنگتن پست گفت: "ما حرف‌های صهیونیست‌ها را درباره این مسئله و تهدیداتی را که از جانب آنها ناشی می‌شود، جدی نمی‌گیریم."

 

احمدی‌نژاد افزود: "البته آنها با ایجاد سر و صدا دنبال راهی می‌گردند که خودشان را نجات دهند. اما من فکر نمی‌کنم که آنها موفق بشوند. ایران کشوری است که همه آن را خیلی خوب می‌شناسند و توان دفاعی آن نیز آشکار است."

 

احمدی‌نژاد: دولت اوباما می‌خواهد روند مذاکرات را تا انتخابات ماه نوامبر آهسته کند تا امتیازی به کسی ندهد که به ضرر رئیس جمهور تمام شود

رئیس جمهور ایران در پاسخ به این پرسش خبرنگار واشنگتن پست که آیا گمان می‌کند تهدیدهای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران یک بلوف است، گفت این دیدگاه را قبول دارد و چنین تحلیلی بر مبنای عقل سلیم است.

 

احمدی‌نژاد همچنین درباره مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ گفت، ایران تمایل دارد در رابطه با محدود کردن ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود به توافقی دست یابد، اما دولت اوباما می‌خواهد روند مذاکرات را تا انتخابات ماه نوامبر آهسته کند تا امتیازی به کسی ندهد که به ضرر رئیس جمهور تمام شود.

 

او گفت، "ما همیشه آماده بوده‌ایم و آماده هستیم" که برای برطرف کردن دغدغه‌های گروه ۱+۵ به توافقی دست یابیم. اما تجربه نشان می‌دهد در ایالات متحده تصمیمات کلیدی و مهم در آستانه انتخابات ملی گرفته نمی‌شود."

 

احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا مقامات ایران علاقمند به بحث درباره "طراحی جدید امنیتی منطقه" هستند، گفت که "ما همیشه آماده بوده‌ایم. اما ما معتقدیم امنیت هر منطقه‌ای را باید ملت و مردمان همان منطقه تأمین کنند."

 

او در ادامه افزود: "آیا مردم ایالات متحده اجازه مداخله در امور داخلی خودشان را به دیگران می‌دهند؟من گمان نمی‌کنم. به نظرم مردم ایالات متحده، مردمی صلح‌دوست هستند."

 

 

Share