Share

پس از انتشار اخباری مبنی بر تلاش دولت روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا، برنی سندرز، یکی نامزدهای ریاست جمهوری از حزب دموکرات، به روسیه هشدار داد که از انتخابات این کشور دور بماند.

برنی سندرز پس از پیروزی در نیوهامپشایر: شاد و مصمم

برنی سندرز پس از پیروزی در نیوهمپشایر

به گزارش الجزیره، برنی سندرز روز جمعه ۲۱ فوریه/ دوم اسفند، در یک نشست خبری در ایالت کالیفرنیا خطاب به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت:

«به من اطمینان دهید که روسیه در انتخابات دخالت نخواهد کرد.»

سندرز پیش از این نیز دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را در جهت تضعیف دموکراسی در این کشور ارزیابی کرده بود.

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا اما در نشست خبری روز پنج‌شنبه ۱۸ آوریل/ ۲۹ فروردین خود گفت که تلاش‌های روسیه برای مداخله در انتخابات به طور کامل برای دادگستری تشریح شده، اما مدرکی دال بر تبانی بین کارزار ترامپ و روسیه پیدا نشده است. او این جملات را از متن گزارش بازرس مولر خواند که مسئول رسیدگی به این اتهام بود:

«تحقیقات اثبات نکرد که رئیس‌جمهور ترامپ یا اعضای کارزار انتخاباتی او با دولت روسیه توطئه یا هماهنگی کرده‌اند».

گزارش مولر اما ابتدا تلاش‌های «آژانس تحقیقاتی اینترنت» (IRA)،‌ یک شرکت اینترنتی روس را مستندسازی ‌کرده که هدایت کارزار اطلاعات کذب را در دست داشته است

هیأت منصفه روز ۱۶ فوریه گذشته ۱۳ شهروند روس و سه نهاد روسی از جمله IRA را به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا مجرم شناخت، اما به گفته بار، تحقیقات مولر هیچ مدرکی در این مورد نیافته که شهروندی از آمریکا‌، از جمله اعضای کارزار ترامپ یا وابستگان به آن، با دولت روسیه یا IRA «به صورت ارادی یا آگاهانه» در این زمینه مشارکت کرده باشند.

سندرز و ریاست جمهوری ایالات متحده

برنارد (برنی) سندرز، سیاستمدار ۷۸ ساله سوسیال دموکرات آمریکایی است که هم اکنون به عنوان نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات آینده ریاست جمهوری در آمریکا در کنار دیگر رقبای خود بخت رسیدن به ریاست جمهوری ایالات متحده را آزمایش می‌کند.

او روز ۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن‌، پس از پیروزی در انتخابات درون حزبی خود در ایالت «نیوهمپشایر» به هواداران قول داد که در انتخابات آینده آمریکا با شکست دادن دونالد ترامپ، پیروز میدان باشد.

اکثریت هواداران برنی سندرز از میان قشر جوان جامعه آمریکا هستند که تاکنون خلاقیت‌های ویژه‌ای برای تبلیغات این نامزد انتخاباتی از خود بروز داده‌اند. یکی از این خلاقیت‌ها این است که هواداران او سوار بر اسب به در خانه ساکنان ایالت نوادا رفته و مردم را به رأی دادن به نفع سندرز تشویق کرده‌اند.

سال گذشته حدود ۲۰ نفر از سیاستمداران آمریکایی از سوی حزب دموکرات این کشور برای رقابت با دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌خواه نامزد شده بودند.

برنی سندرز اما در حال حاضر با پشت سر گذاشتن رقبای هم‌حزب خود به عنوان نامزد اصلی حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات مطرح شده است. او به هواداران خود قول داده که یک «انقلاب سیاسی» در آمریکا ایجاد کند.

از دیگر وعده‌های انتخاباتی برنی سندرز، عملیاتی کردن طرح بیمه‌های همگانی موسوم به «Medicare for all» در آمریکاست.

در اسفند ماه سال گذشته و همزمان با آغاز کارزار انتخاباتی سندرز در ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک سخنرانی در ایالت مریلند به انتقاد از سیاست‌های چپ‌گرایانه مورد نظر سندرز پرداخت.

او در این سخنرانی بدون اینکه نامی از رقیب دموکرات خود به میان بیاورد اعلام کرد که «آینده متعلق به سوسیالیست‌ها نیست» و در همین راستا به هواداران خود اطمینان داد که به پیروزی بزرگ‌تری نسبت به سال ۲۰۱۶ خواهد رسید.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است اوایل ماه نوامبر/ آبان ‌ماه ۱۳۹۹ برگزار شود.


  • در همین زمینه

برنی سندرز: دولت ایران به خشونت علیه معترضان پایان دهد

Share