Share

پیش‌بینی‌ها درباره تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی حاکی از آن است که این کشور توانسته با حمایت از اقتصاد غیر‌نفتی خود، زمینه را برای یک رشد چشمگیر اقتصادی در سال جاری فراهم کند.

فرودگاه ابها در عربستان سعودی

به گزارش نیویورک تایمز، احمد الخلیفی، رئیس بانک مرکزی عربستان و رئیس امور پولی این کشور موسوم به «SAMA» روز شنبه ۲۲ فوریه/ سوم اسفند، در یک کنفرانس اقتصادی اعلام کرد رشد اقتصادی عربستان در سال ۲۰۲۰ میلادی روندی صعودی را تجربه خواهد کرد.

او همچنین با اشاره به وضعیت پیش آمده در برهم خوردن تعادل اقتصاد جهانی پس از شیوع ویروس کرونا گفت:

«هنوز برای اعلام یک برآورد دقیق از خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، زود است.»

صندوق بین المللی پول اما در آبان‌ماه امسال/ اکتبر ۲۰۱۹ با انتشار گزارشی پیش بینی کرد که نرخ رشد اقتصادی عربستان سعودی به دلیل افزایش تنش‌ها با ایران و همچنین کاهش قیمت نفت، به کمتر از ۲,۲ درصد برسد.

در ۵۰ سال گذشته عربستان سعودی همواره در یک رقابت اقتصادی-سیاسی با سه کشور دیگر منطقه‌ یعنی ایران، ترکیه و اسرائیل قرار داشته است.

دی ‌ماه سال گذشته عربستان سعودی توانست با پشت سرگذاشتن یک شوک نفتی و یک شوک تورمی به دلیل کاهش ارزش ریال عربستان در برابر دلار آمریکا، پس از ترکیه در جایگاه دوم رشد اقتصادی در منطقه قرار گیرد.

عربستان سعودی در حال حاضر توانسته است با جذب شمار زیادی از گردشگران دینی از سراسر جهان و همچنین با ساماندهی بخش کشاورزی در سال‌های اخیر، اقتصاد خود را تا حد قابل توجهی از وابستگی به صادرات نفت رها کند.

برآورد کارشناسان از میزان درآمد عربستان از مراسم مذهبی «حج» سالانه به بیش از ۱۳ میلیارد دلار می‌رسد.

گمانه‌زنی‌ها درباره رشد اقتصادی عربستان سعودی در حالی است که پس از حمله پهپادی شبه نظامیان حوثی یمن به تأسیسات نفتی عربستان در اواخر شهریور ماه امسال، برای مدتی، نیمی از تولیدات نفت و گاز این کشور متوقف شد که این مساله به افزایش ناگهانی قیمت نفت (حدود ۱۰ دلار در هر بشکه) در بازارهای جهانی انجامید.

احمد الخلیفی اوایل مهر ماه امسال و پس از این حمله‌های پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان که آمریکا و برخی متحدانش جمهوری اسلامی را مسئول آن می‌دانند، به نقل از وزیر دارایی این کشور اعلام کرد که این حمله تأثیری بر اقتصاد عربستان نخواهد داشت.

او گفت که بانک مرکزی عربستان انتظار هیچ‌گونه کمبود نقدینگی در بانک‌های این کشور را نداشته و آماده است در صورت لزوم از بازار حمایت کند.


  • در همین زمینه

پادشاه عربستان سعودی وعده اصلاحات اقتصادی و نظم مالی داد

Share