Share

جمعیت هلال احمر ایران از وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۵,۷ ریشتر در «قطور» واقع در شهرستان خوی استان آذربایجان غربی خبر داد. پس از آن نیز به فاصله کوتاهی سه زمین‌لرزه دیگر با قدرت کمتر رخ داد. مسئولان دولتی می‌گویند: تیم‌های ارزیاب و امداد و نجات به منطقه اعزام شده‌اند. مسئولان دولتی آمارهای متناقضی از خسارت زلزله می‌دهند. رسانه‌های ترکیه هم از وقوع زلزله و کشته شدن هفت تن در «وان» خبر دادند.

نخستین تصویر از تخریب زلزله در استان آذربایجان غربی که در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شد.

 

هنوز گزارشی از خسارت و یا تلفات احتمالی این زمین لرزه منتشر نشده، اما جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرده که ۴۳ روستا در «قطور» تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند.

این زمین لرزه ساعت  ۹:۲۲ دقیقه صبح یکشنبه ۴ اسفند «در عمق ۶ کیلومتری زمین در ۱۷ کیلومتری قطور،۳۱کیلومتری خوی و ۳۲ کیلومتری زرآباد آذربایجان غربی» رخ داد.

خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) هم در همین رابطه از وقوع دو زمین لرزه دیگر به بزرگی ۳,۳ ریشتر و ۲,۹ ریشتر در فاصله ساعت ۹:۵۲ دقیقه تا ۱۰ صبح خبر داد.

امیرعباس جعفری، مدیر کل مدیریت بحران استان آذربایجان‌غربی به خبرگزاری صداو سیما جمهوری اسلامی گفت: «تیم های ارزیاب به محل برای برآورد خسارات احتمالی اعزام شده‌اند».

همچنین به گفته مصطفی مرتضوی، سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران « دو تیم ارزیاب از نزدیک‌ترین پایگاه‌های هلال احمر به مناطق متاثر از زلزله اعزام شده‌اند».

او گفت که «تا کنون گزارشی از میزان خسارات احتمالی مخابره نشده است».

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس ایران هم از «اعزام تیم‌های اورژانس کشور» به مناطق زلزله‌زده خبر داده است.

اولین گزارش‌ها از خسارت زلزله

سخنگوی سازمان اورژانس ایران گفت: زلزله ۲۵ روستا را بین ۲۰ تا ۹۰ درصد تخریب کرده است. او شمار مصدومان را ۳۶ تن اعلام کرد که به گفته او ۱۲ تن از آنها به مراکز درمانی منتقل و ۲۴ تن نیز سرپایی در محل درمان شدند.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اما گفت: «در ۴۳ روستا خسارات ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی گزارش شده است».

مسئولان دولتی از اعزام تیم‎های امداد و نجات به مناطق زلزله‌زده خبر داده‌اند. مرتضی سلیمی، رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر در همین رابطه گفته است که اکثر روستاهای زلزله‌زده در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور قرار دارند.

زلزله در وان ترکیه ۸ تن را کشت

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه، در  استان وان واقع جنوب شرق این کشور  نیز زلزله رخ داده و جان هشت تن از جمله سه کودک را در منطقه «باش‌قلعه» گرفته است.  تلویزیون تی‌آرتی ترکیه نیز تصاویری از خسارت زلزله در وان منتشر کرد.

تعداد زخمی‌های زلزله «قطور» به ۷۵ تن رسید

مجتبی قمری، رییس فوریت‌های پزشکی خوی بعدازظهر یکشنبه ۴ اسفند شمار مصدومان زلزله ۵,۷ ریشتری که صبح امروز استان آذربایجان‌غربی در ایران و وان در ترکیه را لرزاند، ۷۵ تن اعلام کرد و گفت: « بیشتر این افراد با مصدمیت جزئی به مراکز فورتی های پزشکی مراجعه می کنند و تنها ۶ نفر از آنان بستری هستند».

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی اما گفته است که حال یک نوجوان ده ساله مساعد نیست. به گفته امیرعباس جعفری، زلزله صبح امروز باعث تخریب ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی خانه‌ها در ۴۳ روستا و تلف شدن بیش از ۵۰۰ راس دام شده است. استاندار آذربایجان غربی صبح امروز گفته بود که خسارات زلزله گسترده نیست.

براساس اعلام جعفری قرار است زلزله‌زدگان به چادر و کمپ‌های موقت منتقل شوند.

او گفت: «سه باب کمپ ویژه برای اسکان ساکنان روستاهای مرزی شهرستان خوی که خانه‌های آنان بر اثر زلزله آسیب دیده است، در داخل شهر قطور ایجاد می‌شود تا افرادی که از تکرار زلزله هراس دارند یا خانه‌های آنان تخریب شدهاست، در آن اسکان یابند. علاوه بر آن به خانواده‌هایی که میزان تخریب منازل آنان از ۵۰ درصد بیشتر است، چادر اختصاص داده می‌شود».

در ترکیه نیز شمار کشته‌شدگان به نُه تن افزایش یافته است.

Share