Share

به‌رغم درخواست سازمان ملل متحد مبنی بر آتش‌بس فوری در ادلب، درگیری‌های نظامی در این استان ادامه دارد. ترکیه اعلام کرد نیروهای رژیم سوریه یک سرباز ترکیه را در انفجار یک بمب کشته‌اند و ترکیه به تلافی ۲۱ نقطه متعلق به رژیم سوریه را مورد هدف قرار داده است. رئیس جمهوری ترکیه نیز از نشست قریب‌الوقوع این کشور با رهبران سیاسی روسیه، آلمان و فرانسه برای گفتگو درباره وضعیت ادلب خبر داد. در این میان خودداری طرفین از برقراری آتش‌بس به وضعیت بحرانی آوارگان دامن زده است.

تصویر هوایی از کاروان سربازان و خودروهای زرهی ترکیه که پس از ورود به سوریه به سمت جنوب استان ادلب در حرکت‌اند. ترکیه به‌رغم درخواست سازمان ملل برای آتش‌بس نیروهای بیشتری را به ادلب فرستاده است. درگیری میان نیروهای شورشی تحت حمایت این کشور و نیروهای رژیم سوریه که از پشتیبانی هوایی روسیه برخوردار است، نزدیک به ۹۰۰ هزار سوری را آواره کرده و جان هزاران نفر را تهدید می‌کند. (Photo by Omar HAJ KADOUR / AFP)

وزارت دفاع ترکیه روز شنبه ۲۲ فوریه/ ۳ اسفند اعلام کرد نیروهای رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، یک سرباز ترکیه را با انفجار یک بمب کشته‌اند و ارتش ترکیه نیز حمله «نفرت‌انگیز» سوریه را تلافی کرده و ۲۱ هدف متعلق به رژیم سوریه را نابود کرده‌اند. تاکنون ۱۶ سرباز ترکیه در درگیری‌های ادلب کشته‌ شده‌اند.

رژیم سوریه از ماه دسامبر عملیاتی را با پشتیبانی روسیه برای بازگشایی بزرگراه راهبردی حلب – دمشق که از سال ۲۰۱۲ در دست شورشیان بود و تصرف ادلب، آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان، آغاز کرده است. ترکیه نیز از نیروهای شورشی مخالف رژیم سوریه حمایت می‌کند.

ادامه درگیری‌ها در استان ادلب، حاکی از آن است که مذاکرات میان آنکارا و مسکو برای کاهش تنش به نتیجه نرسیده است. این درگیری‌ها تاکنون نزدیک به ۹۰۰هزار نفر از غیرنظامیان ساکنان ادلب (نزدیک به ۵۰۰هزار کودک) را به ترک منازل خود مجبور کرده است.

سازمان ملل روز جمعه هشدار داد ادامه درگیری‌ها در ادلب ممکن است به راه افتادن «حمام خون» دیگری بینجامد و خواهان آتش‌بس فوری شد. سازمان ملل پیشتر نیز اعلام کرده بود طرفین درگیر علاوه بر یکدیگر مردم بی‌دفاع را که پیاده یا سوار بر خودروها به سمت مناطق امن‌تر راه افتاده‌اند و اردوگاه‌های آوارگان را نیز هدف قرار می‌دهند.

گفتگوهای بی‌نتیجه میان آنکارا و مسکو و نشست چهارجانبه در ماه مارس

در همین رابطه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد روز جمعه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه تماس تلفنی داشته و در ۵ مارس برای گفت‌وگو درباره وضعیت در شمال غربی سوریه نشستی را با حضور این رهبران سیاسی برگزار خواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری الجزیره، اردوغان محل این نشست را مشخص نکرد، اما گفت ترکیه «نقشه راهش را برای سوریه تعیین کرده» و «تصمیمات خود را روشن و شفاف به روسای جمهوری روسیه و فرانسه و صدراعظم آلمان اعلام کرده است».

ماکرون و مرکل روز جمعه نسبت به وضعیت آوارگان ادلب و بحران انسانی در این منطقه ابراز نگرانی کرده بودند. کرملین نیز اعلام کرده است که برگزاری یک نشست چهارروزه به همین منظور را بررسی می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه در خلال صحبت‌هایش گفت: در تماس تلفنی روز جمعه به پوتین راه‌حل کاهش تنش در ادلب را بازگشت به توافق صلح سوچی ست اعلام کرده است. توافق سوچی که در سال ۲۰۱۸ امضا شد، به ترکیه اجازه می‌دهد که برای جلوگیری از حمله نیروهای اسد در ادلب پست دیده‌بانی برقرار کند.

یکی از مقامات ترکیه روز پنج‌شنبه به رویترز گفته بود موضع روسیه مبنی بر خروج نیروهای ترکیه از ادلب و تخلیه پست‌های دیده‌بانی این کشور در این استان یکی از موارد اختلاف میان دو کشور است.

ترکیه که تاکنون هزاران سرباز را به همراه تجهیزات به ادلب فرستاده است، هفته گذشته رژیم سوریه را به حمله نظامی تهدید کرده بود. حمله‌ای که سایه آن همچنان بر سر مردم ادلب وجود دارد.

تصویر هوایی از یک کمپ جدید برای آوارگان در روستای «معره مصرین» استان ادلب. ۲۲ فوریه/۳ اسفند (عکس از Aref TAMMAWI / AFP)

بحران انسانی آوارگان و اصرار طرفین درگیر بر حفظ مواضع خود

۳,۷ میلیون نفر از میلیون‌ها نفری که از ابتدای جنگ سوریه آواره شده‌اند، به ترکیه پناه آورده‌اند و بنا بر اعلام دیوید سوانسون، سخنگوی اداره کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، موج جدید پناهجویان که بیش از ۷۰۰ هزار سوری را شامل می‌شود، در حال فرار به طرف مرزهای ترکیه هستند.

آنکارا اما می‌گوید توان پذیرش پناهجویان بیشتری را ندارد و مرزهای خود را با سوریه بسته است.

از سوی مقابل نیروهای رژیم بشار اسد با حمایت جنگنده‌های روسی و گروه‌های نظامی وابسته به جمهوری اسلامی ایران توانسته‌اند بزرگراه استراتژیک ام۵ که چهار شهر بزرگ سوریه را به هم وصل می‌کند، تصرف کرده و کل نواحی اطراف حلب را برای اولین بار از ۲۰۱۲ تاکنون، از شورشیان اسلامگرای مخالف دولت پس بگیرند.

وزیر حمل و نقل رژیم سوریه روز شنبه اعلام کرد این بزرگراه برای استفاده عمومی باز شده است.

در این میان و با اصرار طرفین بر پیشروی‌های بیشتر، وضعیت آوارگان و جان آن‌ها به مذاکرات آینده و تصمیمات رهبران سیاسی طرفین به‌ویژه روسیه، ترکیه و جمهوری اسلامی ایران (دیگر متحد بشار اسد) بستگی دارد. به گفته یک منبع آگاه به رویترز، ترکیه، روسیه و ایران قرار است در اوایل ماه مارس (اسفند) در تهران، درباره سوریه و تحولات ادلب گفتگو کنند.

هنریتا فور، مدیر اجرایی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) پیشتر درباره وضعیت آوارگان گفت: «کودکان و خانواده‌ها بین خشونت، سرما، کمبود غذا و شرایط ناامید کننده گرفتار شده‌اند. وقت آن است اسلحه‌ها خاموش شوند».

در همین زمینه:

«۹۳ درصد قربانیان جنگ در شمال غربی سوریه در حملات رژیم اسد و حامیانش کشته شدند»

Share