Share

وزیر خارجه اتریش که به تهران سفر کرده بود، یکشنبه چهارم اسفند با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد. خبرگزاری‌های دولتی ایران بدون اینکه محتوای این مذاکرات را فاش کنند، بخش‌های از اظهارات رئیس دولت ایران، و وزیران امورخارجه دو کشور را منتشر کردند و از قول الکساندر شالنبرگ نوشتند: «برجام در حفظ آرامش و ثبات منطقه نقش مهمی دارد و حفظ آن ضروری است و همچنین ایران نقش مهمی برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه ایفا می‌کند».

الکساندر شالنبرگ و محمدجواد ظریف وزیران امور خارجه ایران و اتریش در تهران دیدار کردند.

 براساس این گزارش‌ها، شالنبرگ در دیدار با حسن روحانی، حفظ برجام را «سیاست اصلی» کشورش و اتحادیه اروپا دانسته و گفته است: برای حفظ آن «همه تلاش خود را انجام خواهند داد».

حسن روحانی هم در دیدار به وزیر امور خارجه اتریش که گفته می‌شود با پیام ویژه اتحادیه اروپا به ایران سفر کرده، تحریم‌ مواد غذایی و دارویی ایران از سوی آمریکا را «یک اقدام تروریستی» خواند و گفت: انتظار دارد «اتحادیه اروپا در این زمینه به وظیفه انسانی خود عمل کند».

رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه «هنوز هم بر این باور هستیم که می توانیم برجام و این توافق را حفظ کنیم»، گفت: ایران به سهم خود به توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

شالنبرگ صبح یکشنبه هم با ظریف، همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. محتوای این گفت‌وگوها تا به حال فاش نشده است.

رسانه‌های ایران همچنین می‌گویند در جریان این سفر قرار است سند همکاری‌های فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی  و جمهوری اتریش توسط  «ابراهیمی ترکمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و «استفان شلتز» سفیر اتریش در ایران در حضور وزرای امور خارجه دو کشور امضا شود.

Share