Share

جنگنده‌های اسرائیلی صبح دوشنبه ۲۴ فوریه/ ۵ اسفند یک پایگاه جهاد اسلامی در العادلیه دمشق و همچنین مواضعی در غزه را بمباران کردند. ارتش اسرائیل اعلام کرد که این حملات را در پاسخ به حملات موشکی جهاد اسلامی به جنوب آن کشور انجام داده است. درگیری بر سر بی‌احترامی به جنازه یکی از اعضای جهاد اسلامی با موشک‌پراکنی به جنوب اسرائیل آغاز شد. حماس خود را کنار کشید.

بامداد دوشنبه ۲۴ فوریه/ ۵ اسفند: انفجار در پایگاه تحقیق و توسعه تسلیحاتی جهاد اسلامی در حوالی دمشق

ارتش اسرائیل صبح دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در پاسخ به حملات موشکی جهاد اسلامی «مواضع تروریستی» در حوالی دمشق و همینطور ده‌ها «هدف تروریستی» در غزه را منهدم کرده که از آن جمله می‌توان به تأسیسات و پایگاه‌های زیرزمینی حماس در مرز رفح و خان‌یونس در جنوب غزه اشاره کرد. جهاد اسلامی در العادلیه دمشق یک پایگاه تحقیق و توسعه تسلیحاتی دایر کرده است. ارتش اسرائیل در بیانیه خود گفت این مرکز را هدف قرار داده است.

ارتش سوریه ادعا کرد که برخی از موشک‌های اسرائیلی را رهگیری و منهدم کرده. مقامات فلسطینی اعلام کردند در حمله ارتش اسرائیل به مواضع جهاد اسلامی در غزه و در سوریه دو نفر کشته و چهار نفر مجروح شدند.

ارتش اسرائیل روز گذشته اعلام کرد که یکی از اعضای جهاد اسلامی قصد داشت یک شی انفجاری را در نوار مرزی سر راه سربازان اسرائیلی کار بگذارد که کشته شد. تصاویری از انتقال جسد مقتول با بولدوزر در شبکه‌های اجتماعی خشم جهاد اسلامی را برانگیخت.

مقامات وزارت بهداشت فلسطین اعلام کردند که گروهی از فلسطینی‌ها که در تلاش بودند جسد فرد کشته شده را به نوار غزه منتقل کنند، هدف شلیک سربازان اسرائیلی قرار گرفتند و مجروح شدند.  جهاد اسلامی پس از این وقایع اهدافی را در جنوب اسرائیل هدف راکت قرار داد. دست‌کم ۲۰ تا ۲۵ راکت از غزه به جنوب اسرائیل شلیک شد. در پاسخ به این حملات بود که ارتش اسرائیل پایگاه تحقیق و توسعه تسلیحاتی جهاد اسلامی در حومه دمشق و پایگاه‌های زیرزمینی حماس در مرز رفح و خان‌یونس را هدف قرار دارد.

تلویزیون الاخباریه سوریه از وقوع انفجارهای مهیب در حوالی دمشق خبر داد. بر همین اساس ارتش سوریه اکثر موشک‌های اسرائیلی را رهگیری و منهدم کرد.

ارتش اسرائیل در سال‌های گذشته صدها بار به مواضع سپاه قدس و حزب‌الله لبنان و جهاد اسلامی در سوریه حمله کرده است. در نوامبر سال گذشته / آبان سال جاری در حمله ارتش اسرائیل به خانه یک فرمانده جهاد اسلامی در دمشق دو پسر او به قتل رسیدند. بعد از آن حمله بود که حماس و مقامات اسرائیلی با پادرمیانی مصر با هدف برقراری آتش‌بس با یکدیگر وارد گفت‌وگو شدند. در حین این گفت‌وگوها جهاد اسلامی به حملات خود علیه اسرائیل ادامه ‌داد.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل فرمانده جهاد اسلامی را ترور کرد

Share