Share

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در احمدآباد هند مورد استقبال نارندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور و ده‌ها هزار شهروند هندی قرار گرفت. دونالد ترامپ در این سخنرانی به ستایش از دولت هند پرداخت، هرچند دو کشور از سال گذشته در نزاعی تجاری به سر می‌برند.

دیدار ترامپ از هند، دوشنبه ۲۴ فوریه / ۵ اسفند ــ عکس: Money SHARMA / AFP

ترامپ دوشنبه ۲۴ فوریه / ۵ اسفند در سخنرانی در استادیوم کریکت در احمدآباد، مودی را «دوستی حقیقی» خواند و از «مهمان‌نوازی» هندوستان تشکر کرد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت که «هندوستان برای همه انسانیت الهام‌بخش است».

ترامپ در حالی به هند سفر کرده است که اعتراض‌های مردمی از هفته‌ها پیش بر سر قانون شهروندی جدید این کشور که به طور خاص اقلیت پرشمار مسلمان را هدف تبعیض قرار می‌دهد، در جریان است.

در آستانه سفر ترامپ در دهلی نو نیز معترضان دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع با حمله پلیس به خشونت کشیده شد.

ترامپ اما از نقش هند در «مبارزه با تروریسم اسلامی رادیکال» ستایش کرد و گفت: «ما بهترین سلاح‌ها را می‌سازیم و حالا در حال معامله آنها با هند هستیم.»

هند به دلیل مناقشه کشمیر روابطی تنش‌آلود با پاکستان دارد. این دو دولت دارای سلاح اتمی سال گذشته درگیر تنش نظامی با یکدیگر شدند.

اما مسأله مهم در سفر ترامپ برای هند و آمریکا نزاع تجاری این دو از سال گذشته است.

ترامپ در سخنرانی‌اش در احمدآباد گفت که به دنبال «یک معامله عالی» است اما «مودی یک مذاکره‌کننده سرسخت است».

دولت ایالات متحده سال گذشته «وضعیت ویژه تجاری» با هند را لغو کرد که شامل معافیت مالیاتی بر میلیاردها دلار واردات از این کشور می‌شد. هند در پاسخ مالیات بر کالاهای وارداتی از آمریکا را افزایش داد.

هند روابط گسترده تجاری با ایران دارد. این کشور تا کنون از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی معاف شده بود.


در همین زمینه:

معاف از تحریم آمریکا: وزیر خارجه هند عازم تهران شد

Share