Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از آمادگی کشور برای امضای یک توافق نظامی جدید با هند خبر داد. بر اساس این توافق قرار است آمریکا معادل سه میلیارد دلار بالگرد نظامی به هند بفروشد.

دیدار ترامپ از هند، دوشنبه ۲۴ فوریه / ۵ اسفند ــ عکس: Money SHARMA / AFP

دونالد ترامپ که دوشنبه ۵ اسفند / ۲۴ فوریه در احمدآباد هند سخنرانی کرد، فروش بالگردهای نظامی به نیروهای مسلح هند را یک همکاری حیاتی میان دو کشور هند و ایالات متحده آمریکا توصیف کرد.

پاییز سال گذشته، ایالات متحده آمریکا و هند نخستین مانور نظامی مشترک هوایی، دریایی، و زمینی بین دو کشور را به اجرا گذاشتند.

ترامپ این رزمایش مشترک را که «فتح ببر» نامیده شد، «چیزی تماشایی» نامیده بود، اکنون نیز ترامپ قرارداد فروش بالگرد نظامی به هند را مهمترین دستاورد این سفر اعلام می‌کند.

مقام‌های آمریکایی سال گذشته قرارداد فروش این بالگردها را تایید کرده بودند و همان زمان نیز به تایید کابینه هند رسیده بود.

دونالد ترامپ، در سخنرانی نیم ساعته در استادیوم موترا در احمدآباد گفت: «من معتقدم، ایالات متحده باید شریک دفاعی اصلی هند باشد… ما بهترین سلاح‌ها را می‌سازیم و حالا در حال معامله آنها با هند هستیم.»

هند به دلیل مناقشه کشمیر روابطی تنش‌آلود با پاکستان دارد. این دو دولت دارای سلاح اتمی سال گذشته درگیر تنش نظامی با یکدیگر شدند.

نزاع تجاری آمریکا و هند

هدف دیگر سفر ترامپ میانجی‌گری برای حل نزاع تجاری بین دو کشور بود. ترامپ با این وجود گفت که دو کشور در «مراحل اولیه» این قرارداد «بی نظیر» هستند و نارندرا مودی، نخست وزیر هند «مذاکره‌کننده سرسختی» است.

اعتراض دانشجویان چپ‌گرا در کلکته به سفر ترامپ، ۲۴ فوریه

انتظار نمی‌رود که قرارداد تجاری در طول سفر ترامپ به هند امضا شود. ترامپ گفته آن را برای بعد نگه خواهد داشت.

تنش تجاری میان ایالات متحده آمریکا و هند سال گذشته و زمانی‌که آمریکا «وضعیت ویژه تجاری» با هند را لغو کرد بالا گرفت. این وضعیت شامل معافیت مالیاتی بر میلیاردها دلار واردات از این کشور می‌شد. هند در پاسخ مالیات بر کالاهای وارداتی از آمریکا را افزایش داد.

ترامپ گفت:«من خوش‌بینم که نخست وزیر و من با همکاری با هم می توانیم به یک توافق بی نظیر برسیم که برای هر دو کشور خوب و بلکه عالی است»

ترامپ در وصف مودی گفت:« او مذاکره کننده‌ای بسیار سرسخت است»

هند روابط گسترده تجاری با ایران دارد. این کشور تا کنون از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی معاف شده بود.

سفر دو روزه ترامپ به هند نخستین دیدار رسمی او از هند به شمار می‌آید. ترامپ  و ملانیا، همسر او در این سفر  مورد استقبال نارندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور و ده‌ها هزار شهروند هندی قرار گرفتند.

ترامپ در حالی به هند سفر کرده است که اعتراض‌های مردمی از هفته‌ها پیش بر سر قانون شهروندی جدید این کشور که به طور خاص اقلیت پرشمار مسلمان را هدف تبعیض قرار می‌دهد، در جریان است.

در آستانه سفر ترامپ در دهلی نو نیز معترضان دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع با حمله پلیس به خشونت کشیده شد.


در همین زمینه:

Share