Share

به گفته مدیرعامل خانه موسیقی، با بازگشت محمدرضا شجریان، هنرمند سرشناس موسیقی اصیل ایرانی به ایران، وی به شورای عالی خانه موسیقی نیز باز می‌گردد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز سه‌شنبه چهارم مهر، حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در یک نشست خبری گفت: "شجریان اکنون به ایران بازگشته است و به‌زودی با حضور وی اولین جلسه‌ را در شورای عالی خانه موسیقی برگزار خواهیم کرد."

 

شاگرد محمدرضا شجریان در پاسخ به این‌که آیا جشن خانه موسیقی ایران امسال از محمدرضا شجریان تقدیر می‌کند یا خیر؟ شجریان را رئیس شورای عالی خانه موسیقی دانست و گفت "باید ببینیم چه تصمیمی در این زمینه گرفته می‌شود."

 

سیزدهمین جشن خانه موسیقی ایران هفدهم مهرماه سال جاری در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

 

محمدرضا شجریان از کنسرت پائیزی سال گذشته که همراه گروه "شهناز" در اروپا و سپس در آمریکا برنامه داشت، از دو سال پیش به ایران بازنگشت و در آمریکا ماندگار شد

در تیرماه سال ۱۳۹۰ محمدرضا شجریان به ریاست شورای عالی خانه موسیقی ایران انتخاب شد و در مردادماه همان سال پس از یک سال انتظار آلبوم وی با عنوان "مرغ خوش‌خوان" سرانجام از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرد.

 

محمدرضا شجریان از کنسرت پائیزی سال گذشته که همراه گروه "شهناز" در اروپا و سپس در آمریکا برنامه داشت، از دو سال پیش به ایران بازنگشت و در آمریکا ماندگار شد.

 

خردادماه سال گذشته وی در مورد خروج خود از ایران به روزنامه شرق گفته بود: "در یک سال اخیر تمام ارتباط‌های من  با مردم قطع شده بود. این قطعی ارتباط باعث شده بود مردم فکر کنند من از ایران رفته‌ام، در حالی که من همین‌جا در ایران بودم. من به مردم نیاز دارم و مردم به دیدن و شنیدن من. آن‌ها فکر می‌کردند شجریان از ایران رفته است و دیگر نمی‌تواند به ایران بازگردد. این تصور اشتباه هم ناشی از این بود که همه چیز را سیاسی کرده‌اند و مردم هم با همین مبنا فکر می‌کنند. در حالی که من هیچ‌گاه سیاسی نبوده‌ام و همواره در کنار مردم زندگی کرده‌ام. هنوز هم برخی فکر می‌کنند که من ایران نیستم."

 

شجریان پس از رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری دهم از رئیس صداوسیما خواست تا از پخش صدای او در رادیو و تلویزیون خودداری کنند.

 

وی در گفت‌وگویی تأکید کرده بود: "در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی‌نژاد، خس ‌و خاشاک به حرکت در آمده‌اند، صدای من در صداوسیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود."

 

وی گفته بود هربار که صدای خود را از این رسانه می‌شنود احساس شرم می‌کند و بدنش می‌لرزد. در همین دوران بود که صدای مناجات‌های شجریان از برنامه‌های صداوسیما حذف شد.

 

گفته می‌شد غربت ناخواسته شجریان ناشی از اطلاعاتی بوده که دوستداران صدایش از داخل نهادهای امنیتی به او رسانده‌اند که در صورت بازگشت به وطن، به خاطر موضع‌گیری‌های مستقیم او علیه استبداد، ممکن است با تهدیدهائی روبه‌رو شود. اما نزدیکانش معتقدند که اقامت شجریان در آمریکا به دلیل ادامه معالجات پزشکی است.

 

چند سال پیش در آمریکا، یکی از کلیه‌های شجریان را به علت توموری که درآن بود درآوردند و از آن پس همواره چه در داخل و چه خارج، مراقبت‌های ویژه درمانی از وی به عمل آمده است.

 

 

Share