Share

حسنی مبارک، رهبر سیاسی پیشین مصر درگذشت. رئیس جمهوری اسبق مصر در سال ۲۰۱۱ به دنبال انقلاب مردم مصر از قدرت کنار رفت و برای مدت کوتاهی زندانی شد. پس از کودتای نظامیان باردیگر از زندان بیرون آمد.

تلویزیون دولتی مصر از درگذشت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، به نقل از تلویزیون رسمی مصر، حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر سه‌شنبه ۲۵ فوریه/۶ اسفند درگذشت. او ۹۱ سال داشت و به سرطان دستگاه گوارش مبتلا بود.

حسنی مبارک در اکتبر ۱۹۸۱ رئیس جمهوری مصر شد و دوران حکومت سیاسی او سه بار، با پیروزی در انتخابات (بدون رقیب انتخاباتی)، تمدید شد.

حسنی مبارک نزدیک به ۳۰ سال بر مصر حکومت کرد و در ماه فوریه ۲۰۱۱ پس از موج اعتراضات خیابانی  موسوم به بهار عربی در مصر، کنار رفت و  قدرت را به “شورای عالی نیروهای مسلح مصر” واگذار کرد.

او در سال ۲۰۱۲ به اتهام کشتار معترضان به حبس ابد محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر این حکم را نقض کرد. دادگاه عالی مصر هم در نهایت رای به تبرئه او داد و پرونده پرمناقشه مسئولیت سیاسی حسنی مبارک را در کشتار شمار بسیاری از مردم معترض در جریان انقلاب مصر بست.

در ماه مه ۲۰۱۵، علا و جمال مبارک به همراه پدرشان به سه سال زندان به اتهام اختلاس ۱۲۵ میلیون پوندی و سوء استفاده از بیت المال و هزینه کردن ۱۲۵ میلیون پوند مصر برای نگه‌داری و تعمیر قصرهای ریاست جمهوری، محکوم شدند.  اما این حکم نیز بعد لغو شد.

در همین زمینه:

فرزندان حسنی مبارک به اتهام اختلاس دستگیر شدند

Share