Share

حسن روحانی اعلام کرد که از شنبه هفته آینده، فارغ از میزان شیوع کرونا، روال‌ها در ایران باید به حال عادی بر‌گردد. رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور هشدار داد که کرونا نباید به یک بحران سیاسی تبدیل شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی (عکس: آرشیو)

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی بعد از شرکت در اولین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در سخنانی که سه‌شنبه ۶ اسفند از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد از مردم خواست که فقط به اطلاعیه‌های وزارت بهداشت که از طریق صدا و سیما درباره شیوع کرونا پخش می‌شود توجه کنند. روحانی گفت:

«یکی از توطئه‌های دشمنان است که با هراس‌افکنی زیاد در جامعه، کشور را به تعطیلی بکشاند. با مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی، کار و فعالیت در کشور به صورت گذشته باید ادامه پیدا کند.»

ساعتی قبل از تشکیل نخستین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، سردار پاسدار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور رسانه‌های خارجی را متهم کرده بود که با انتشار آمار غلط از تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ و بزرگنمایی کمبودها در ایران در پی هراس‌افکنی در  جامعه‌اند. جلالی هشدار داد که نباید کرونا را به یک بحران سیاسی تبدیل کرد.

 حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود از مردم خواست از اجتماعات غیرضروری خودداری کنند. روحانی اعلام کرد که راهیان نور و مراسم اعتکاف در سال جاری برگزار نمی‌شود.

همزمان با این تحولات سعید نمکی، وزیر بهداشت در مصاحبه با شبکه خبر از مردم خواست که به شهرهای دیگر سفر نکنند:

«بارها خواهش کرده‌‌ایم که مردم به شهرهای دیگر سفر نکنند. به دلیل اعتمادی که به آموزش و فرهنگ مردم داریم، قرنطینه شهرها را اجرا نکردیم بنابراین خواهش ما این است که مردم، به‌‌خصوص شهرهای آلوده مانند قم را ترک نکنند و به این شهرها سفر نکنند و ما را مجبور به قرنطینه‌‌های اجباری به روش‌‌های سنتی نکنند.»

در همان حال سردار حسین رحیمی، فرمانده ناجا تهران از بازداشت سه نفر که در مورد «شیوع کرونا ایجاد رعب و وحشت» می‌کردند خبر داد. رحیمی گفت:

«چه آن افرادی که از طریق احتکار و گران فروشی ماسک و مواد ضد عفونی کننده و چه آن افرادی که از طریق شایعه پراکنی و دروغگویی در فضای مجازی بخواهند برای مردم مشکل ایجاد کنند باید بدانند که پلیس رفتار آنان را رصد کرده و برخورد قاطعی با آنان خواهد داشت چرا که در بحث سلامت مردم و امنیت و آرامش روانی آنان ما با هیچ جا تعارف نداریم.»

روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که در ایران فقط تاکنون ابتلای قطعی ۳۴ نفر به کرونا تایید شده است که از این تعداد ۱۶ نفر از استان قم، ۹ نفر استان تهران، یک نفر استان فارس، ۲ نفر استان مازندران، ۲ نفر استان گیلان، یک نفر نیشابور، دو نفر استان البرز و یک نفر جزیره قشم به سر می‌برند. محمود صادقی، نماینده مجلس و ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت جرو مبتلایان به کووید ۱۹ هستند.

بیشتر بخوانید:

سفر هیأت سازمان جهانی بهداشت به ایران به تعویق افتاد

 

 

 

Share