Share

پیشروی کرونا ادامه دارد، شمار کشورهای درگیر و افرادی که مبتلا شده‌اند، رو به افزایش است. دولت‌ها برای مقابله با پیشروی این ویروس دستورالعمل‌ها و برنامه‌های تازه‌ای اعمال می‌کنند. با این حال هنوز موفق نشده‌اند پیشروی کروناویروس جدید را متوقف کنند. در آمریکای لاتین اولین نمونه مثبت در سن‌پائولو مشاهده شد. در اروپا هم کروناویروس شیوع یافته است.

ضدعفونی کردن پارلمان کره جنوبی برای مقابله با کرونا/ ۲۵ فوریه ۲۰۲۰ / YONHAP / AFP

شمار مبتلایان در کره جنوبی افزایش یافت؛ ۱۱۴۶ نمونه آزمایش مثبت که بیشتر آنان از شهر «دائگو» می‌آیند. جایی که «کلیسای مسیحی شینچیونجی» وجود دارد. یک سرباز آمریکایی در پایگاه‌های نظامی این کشور در کره‌ جنوبی هم به کرونا مبتلا شده است. به گفته فرمانده نیروهای آمریکایی در کره جنوبی او تحت مراقبت قرار دارد. هویت این سرباز فاش نشده است.

در واشنگنتن هم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیر به آمریکایی‌ها هشدار داده برای گسترش احتمالی ویروس کرونا، پس از افزایش شمار مبتلایان به آن، آماده باشند. آمریکا پیش از این افرادی که از چین به این کشور وارد می‌شدند را قرنطینه می‌کرد. در سانفرانسیکو نیز دولت ایالتی در حالی که هنوز هیچ نمونه مثبتی مشاهده نشده، «وضعیت اضطراری» اعلام کرده است.

تعطیلی مدارس هوکایدو ژاپن

در ایالت هوکایدو ژاپن هم پس از شناسایی چند نمونه مثبت کلیه مدارس برای چند روز تعطیل اعلام شده است. نمونه آزمایش ۳۵ تن، از جمله چند معلم و دانش‌آموز در این منطقه ژاپن مثبت اعلام شده بود. دولت ژاپن وعده کرده است یک تیم متخصصان را برای مقابله با این بیماری به منطقه اعزام کند.

آنچه که ژاپن را نگران کرده، سرمایه‌گذاری میلیاردی شرکت‌ها و دولت برای برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو است که هنوز مشخص نیست امکان برگزاری آن وجود دارد یا مانند بسیاری از مسابقات ورزشی لغو خواهد شد.

تایلند: سه نمونه مثبت تازه

در تایلند هم مقام‌های دولتی از شناسایی سه فرد مبتلا دیگر خبر دادند که دو تن آنها به تازگی از جزیره اوکایدا ژاپن، همانجایی که مدارس آن به صورت موقت تعطیل شده است، به تایلند بازگشته‌اند. شمار مبتلایان تایلند ۴۰ تن گزارش شده است که همگی آنها تایلندی هستند.

اولین نمونه در برزیل

در برزیل نیز نخسین نمونه مثبت ابتلا به کرونا مشاهده شده است. براساس اعلام وزارت بهداشت برزیل، او یک مرد ۶۱ ساله در سائوپولو است که ۲ تا ۲۱ فوریه را به جنوب ایتالیا سفر کرده بود. او در حال حاضر در خانه‎اش تحت مراقبت و قرنطینه قرار دارد.

ایتالیا: پیشروی کرونا در اروپا

ایتالیا پس از چین و ایران، بیشترین آمار مرگ به دلیل ابتلا به کرونا را داشته است. تا به حال مرگ حداقل ۱۱ تن در این کشور گزارش شده و دولت اماکن عمومی، مدارس را در برخی مناطق  تعطیل کرده است. شمار مبتلایان به کرونا در این منطقه بیش از ۳۰۰ نفر اعلام شده است.

ایتالیا به محل انتقال کرونا به سایر کشورهای اروپایی بدل شده است و همین نگرانی‌ها بابت بسته شدن مرز ایتالیا با همسایگانش را افزایش داده است.

بریتانیا نیز که پیش از این نمونه‌هایی از بیماران مبتلا به کرونا را گزارش کرده بود، ۱۲ مدرسه را در شهرهای مختلف تعطیل کرد. این مدرسه‌ها اردوهایی به پیست‌های اسکی شمال ایتالیا ترتیب داده بودند. دولت هم دستورالعمل تازه‌ای برای مسافران ایتالیایی صادر کرده است.

مقام‌های دولتی در ایتالیا می‌گویند هنوز نتوانسته‌اند منشاء ویروس را شناسایی کنند اما به تلاششان برای مقابله و کنترل آن ادامه می‌دهد.

۱۲ شهر ایتالیا در قرنطینه هستند.

ابتلای شماری بیمار به ویروس جدید کرونا سه‌شنبه ۲۵ فوریه / ۶ اسفند در کشورهای اتریش، اسپانیا، سوئیس و کرواسی تأیید شد. سوئیس نخستین مورد ابتلا به بیماری کرونا (COVID-19) را در شهری در مرز با ایتالیا گزارش داد.

آندری پلنکوویچ، نخست‌وزیر لهستان نیز سه‌شنبه ابتلای یک نفر به کرونا در این کشور را اعلام کرد. این بیمار از میلان ایتالیا آمده بود.

در اتریش، دو بیمار کرونا در ایالت تیرول تشخیص داده شدند. این ایالت نیز با ایتالیا هم‌مرز است.

اسپانیا: مشاهده اولین نمونه

در اسپانیا در ایالت کاتالونیا نخستین بیمار کرونا در سرزمین اصلی این کشور تشخیص داده شد. در جزیره‌های متعلق به اسپانیا، سه بیمار کرونا از آلمان، ایتالیا و بریتانیا پیشاپیش گزارش شده بودند.

در جدیدترین اخبار از جزایر اسپانیایی، نتیجه آزمایش یک زن و مرد که در هتلی در تنریف اسپانیا اقامت داشتند، مثبت اعلام شد و هر دو آنها در بیمارستان قرنطینه شده‌اند. تمامی ساکنان این هتل تحت مراقبت قرار دارند و پلیس در جستجوی کسانی است که احتمالا از هتل خارج شده‌اند.

آلمان: دو نمونه مثبت تایید شد

در آلمان نیز نمونه آزمایش یک مرد۴۷ ساله که کارمند دولت نیز هست، در شهر هاینسبرگ مثبت اعلام شد. مدارس و مهدکودک‌ها در این شهر واقع در جنوب ایالت نورد وستفالن برای پیشگیری از سرایت عمومی کرونا تعطیل است.

یک مرد ۲۵ ساله در «بدم ووتمبرگ» هم که به تازگی به ایتالیا سفر کرده به کرونا مبتلا شده است. او نیز به گفته مقام‌های دولتی تحت مراقبت قرار گرفته است. در آلمان تا پیش از این ۱۶ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده بود که ۱۴ تن انها در بایران، واقع در جنوب آلمان، سکونت داشتند.

تدابیر ویژه چین: اسکناس‌های ضد عفونی شده

دولت چین بانک‌ها را به ضدعفونی و استریلیزه کردن اسکناس‌ها موظف کرد. به گزارش یک روزنامه چینی در روز چهارشنبه ۲۶ فوریه/ ۷ اسفند، دولت چین به منظور جلوگیری از پیشروی ویروس کرونا که تا به حال جان بیش از ۲۶۰۰ نفر در این کشور را گرفته، به بانک‌ها دستور داده به مدت هفت روز اسکناس‌ها را استریلیزه و در یک منطقه حفاظت شده نگهداری کنند.

این دستورالعمل را کمیسیون تنظیم مقررات بانک و بیمه به منظور کاهش انتقال ویروس کرونا به بانک‌ها ابلاغ کرده است. بانک‌ها همچنین موظفند که دستگاه‌های خودپرداز و پیشخوان را بارها ضدعفونی کنند و وسایل ضدعفونی را در دسترس عموم قرار دهند.

در چین تا به حال کرونا ۷۸ هزار و ۶۴ تن را مبتلا و ۲۷۱۵ نفر را کشته است. پس از چین ایران با ۱۵ کشته که به صورت رسمی اعلام شده و ایتالیا با ۱۰ کشته قرار دارند. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که سی تا هفتاد درصد جهان با کرونا درگیر خواهد شد.


بیشتر بخوانید:

آخرین خبرها از کرونا: شمار قربانیان در ایران به هشت تن رسید

Share

دسته بندی‌ها: جامعه

کلید‌واژه ها: , ,

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.