Share

به گفته محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز ایران، دانشجویان پسری که امکان ازدواج ندارند، می‌توانند زنان بیوه جوان را صیغه کنند و پس از پایان تحصیلاتشان بروند و ازدواج کنند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز ایران امروز چهارشنبه پنجم مهرماه، در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه پیام‌ نور با تأکید بر اینکه "ازدواج موقت معنی‌اش این نیست که دختران دانشجو در دانشگاه صیغه شوند"، گفت: "دانشجویان پسری که امکان ازدواج ندارند اما تمایل دارند که ازدواج کنند، می‌توانند با زنان بیوه جوانی که آمادگی دارند ازدواج کنند تا پس از اینکه تحصیلاتشان به پایان رسید بروند و ازدواج کنند."

 

وی با بیان اینکه چند سال پیش دادستان تهران اعلام کرد ۵۰۰ هزار زن جوان بیوه در کشور وجود دارد، گفت: "شاید اکنون تعداد این زن‌ها به یک میلیون نفر رسیده باشد. این زن‌ها برای اینکه به گناه نیفتند چه کاری  باید انجام دهند. آیا همه این افراد باید خودشان را حفظ کنند؟ یا اینکه باید گناه کنند یا اینکه بسوزند و بسازند؟ "

 

قرائتی، ازدواج موقت را "تنها راه حل مشکل جوانان ایرانی" دانست و افزود: "منشاء تهاجم فرهنگی در کشور ما از غریزه جنسی است."

 

محسن قرائتی: منشاء تهاجم فرهنگی در کشور ما از غریزه جنسی است

وی با حمایت از جدایی دختران و پسران در دانشگاه‌ها تأکید کرد: "آقایان صبح‌ها و خانم‌ها بعدازظهر‌ها سر کلاس‌ درس حاضر شوند."

 

رئیس ستاد اقامه نماز ایران پیش ازاین نیز در شهریورماه سال جاری موضوع ازدواج موقت در دانشگاه‌ها را مطرح کرده و گفته بود: "مسئله ازدواج موقت باید در دانشگاه‌ها راه بیفتد؛ وگرنه در محیط دانشگاه انجام حرام و گناه افزایش پیدا می‌کند. بنابراین باید برای ازدواج دانشجویی فکر اساسی شود."

 

وی با انتقاد از مسئولان گفته بود:" شما خودتان را سر کار گذاشته‌اید و هیچ اقدامی در مورد جداسازی دختر و پسر از یکدیگر انجام نداده‌اید؛ چه اشکالی دارد که ما اینها را به جز در موارد ضروری از یکدیگر جدا کنیم."

 

یکی از موافقان ازدواج موقت در ایران، علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس دهم است. وی که سال گذشته با حذف ماده ٢٣ لایحه حمایت از خانواده در مجلس مخالفت کرد در سخنان خود بارها از ازدواج موقت جوانان دفاع کرده و آن را راه حلی برای جلوگیری از دوستی بین دختران و پسران حتی در حد صحبت کردن و معاشرت عادی دانسته است.

 

مطهری رد چندهمسری  را به معنای "رضایت به رواج فحشا" دانسته و تأکید کرده بود:" اگر کسی در شرایطی باشد که به گناه می‌افتد و دچار فشار روحی و روانی می‌شود چنانچه امکان ازدواج دائم نیست، اسلام نگفته به خودت فشار بیاور، بلکه راه حل ازدواج موقت را پیش پای او گذاشته است."

 

اسفندماه سال گذشته، مجلس شورای اسلامی ایران در لایحه حمایت از خانواده ثبت ازدواج موقت را با سه شرط "باردار شدن زوجه، توافق طرفین و شرط ضمن عقد" تصویب کرد.

 

برخی فعالان حقوق زنان معتقدند الزام به ثبت ازدواج موقت به نوعی به این‌گونه ازدواج که اغلب هم از سوی مردان متأهل انجام می‌شود، رسمیت می‌دهد و ترویج چندهمسری به شمار می‌‎آید.

 

 

Share