Share

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل سخنانی کلی درباره وضع "یأس‌آور" جهان بیان کرد و از "نظم جدید جهانی" و "ظهور منجی" سخن گفت.

 

در حالی که روز گذشته باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنان خود به موارد مشخص و چالش‌برانگیز جهانی از جمله برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و وعده داد که آمریکا در برابر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد ایستاد؛ و در حالی که رسانه‌های جهان پاسخ محمود احمدی‌نژاد به اوباما را انتظار می‌کشیدند، رئیس‌جمهور ایران در سخنان امروز چهارشنبه پنجم مهرماه خود به صحبت‌های کلی درباره "به‌سر رسیدن نظام حاکم بر جهان" بسنده کرد.

 

محمود احمدی‌نژاد در شصت‌وهفتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل طی سخنانی از "صلح و دوستی و عدالت" گفت.

 

وی با اشاره به جنگ‌ها، اختلافات قومی، ظلم‌ها و ستم‌های تاریخی، گفت: "اگر ده‌ها وضعیت نامطلوب دیگر در حیات بشری رخ نمی‌داد و موجود نبود تصور کنید که در آن صورت زندگی چقدر زیبا و تاریخ چقدر دوست داشتنی بود."

سخنان احمدی‌نژاد در آخرین حضور وی در مجمع عمومی سازمان ملل بسیار ملایم‌تر از سخنان دوره‌های پیشین او بود

وی در این بخش از سخنان خود تنها اشاره غیرمستقیم کوچکی به فیلم ضداسلامی "بی‌گناهی مسلمانان" کرد که انتشار آن خشونت‌هایی را در کشورهای اسلامی دامن زد. احمدی‌نژاد از "دادن فرصت برای توهین به مقدسات بشری" سخن گفت بدون آن‌که به این فیلم و آمریکا به‌طور مستقیم اشاره‌ای کند.

 

احمدی‌نژاد سپس به تشریح وضعیت کنونی جهان پرداخت و گفت "فقر و فاصله طبقاتی در حال گسترش است"؛ "مفاهیم اخلاقی، فرهنگ‌های اصیل، خانواده و شخصیت زن" در حال انقراض و مورد حمله‌اند؛ جهان به لحاظ سیاسی و امنیتی از طریق "تهدید با سلاح اتمی" و "تهدید ایران به حمله نظامی از سوی صهیونیست‌های بی‌فرهنگ" در وضعیت ناامنی است؛ محیط زیست توسط "عده‌ای بی‌مبالات و بی‌مسئولیت متحمل گسترده ترین تخریب‌ها است" و "خشکسالی و سیل و زلزله و انواع آلودگی، حیات انسانی را به مخاطره جدی انداخته است."

 

احمدی‌نژاد تأکید کرد: "همه از وضع موجود و نظام حاکم بین‌المللی ناراضی و البته از آینده آن مأیوسند."
وی افزود: "عامل اصلی و مسئول حوادث تلخ تاریخ و وضع ناگوار امروز، مدیریت حاکم بر جهان و مدعیان و قدرتمندان بین‌المللی دل‌سپرده به شیطان هستند."

 

رئیس دولت دهم، مدیریت و نظم امروز حاکم بر جهان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "جهان نیازمند اندیشه و نظم جدیدی است."

 

به‌گفته احمدی‌نژاد چنین نظمی با مشارکت همگانی در مدیریت جهانی محقق می‌گردد و آن را با "توکل به خدا"، "پافشاری بر عدالت" و "اصلاح ساختار سازمان ملل، بر محور منافع همگان و مصلحت جهان" ممکن دانست.

 

وی گفت: "سازمان ملل اکنون از کارآیی لازم برخوردار نیست و ادامه این روند، یعنی کاهش امید به ساختار جهانی برای دفاع از حقوق ملت‌ها."

 

احمدی‌نژاد موقعیت جهان را "در نقطه عطف تاریخی" عنوان کرد و بر اهمیت جنبش عدم تعهد تأکید نمود.

 

رئیس‌جمهور ایران در پایان سخنان خود از "ظهور منجی" یا امام دوازدهم شیعیان سخن گفت و آمدن او را "پایان ظلم، بداخلاقی، فقر و تبعیض و آغاز عدالت و عشق" خواند.

 

به‌هنگام سخنرانی محمود احمدی‌نژاد نمایندگان چند کشور از جمله اسرائیل و کانادا محل اجلاس را ترک کردند.

 

سخنان محمود احمدی‌نژاد بدون اشاره‌ای حتی کوچک به مسئله هسته‌ای ایران که اکنون یکی از چالش‌های بزرگ جمهوری اسلامی در جهان به‌شمار می‌رود، تعجب‌برانگیز است.

 

سخنان احمدی‌نژاد در آخرین حضور وی در مجمع عمومی سازمان ملل بسیار ملایم‌تر از سخنان دوره‌های پیشین او بود.

 

این سخنان در حالی بیان می‌شود که احمدی‌نژاد در یکی از گفت‌وگوهای خود با رسانه‌های آمریکایی در مدت اقامت در نیویورک از بهبود روابط ایران و آمریکا سخن گفت و همین گفته باعث شد تا ۲۶ تن از نمایندگان مجلس ایران امروز مواضع وی درباره مذاکره با آمریکا را "نامناسب و ناسازگار با راهبرد عزت، مصلحت و حکمت" بدانند و وی را مورد انتقاد قرار دهند.

 

 

Share