Share

در پی انتشار کاریکاتوری در روزنامه شرق، این روزنامه توقیف گردید و قرار بازداشت مهدی رحمانیان مدیر مسئول آن صادر شد.

 

به گزارش منابع خبری ایران، سرانجام پس از یک روز جنجال بر سر کاریکاتوری که در روزنامه شرق منتشر گردید، این روزنامه شامگاه امروز، چهارشنبه پنجم مهرماه به دستور هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

 

همچنین به‌گفته محمود علیزاده طباطبائی، وکیل روزنامه شرق، قرار بازداشت مهدی رحمانیان، مدیر مسئول این روزنامه نیز صادر شده است و وی هم‌اکنون در کلانتری در انتظار موافقت قاضی کشیک با وثیقه۵۰ میلیونی برای آزادی وی است.

 

انتشار کاریکاتور بحث‌برانگیز روزنامه شرق واکنش برخی از مسئولان جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان مجلس و همچنین وزیران ارشاد و دادگستری را برانگیخت.

 

روز گذشته روزنامه شرق کاریکاتوری از هادی حیدری را با عنوان "چشم‌بندان" در ویژه‌نامه جنگ ایران و عراق خود منتشر کرد که در آن گروهی در یک ستون، پشت سر یکدیگر قرار گرفته‌اند و هر کدام از افراد گروه، برای نفر جلویی خود چشم‌بند می‌بندد.

 

روزنامه شرق تا پیش از توقیف امروز سه بار در طول دوران فعالیت خود توقیف شده است

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران امروز در حاشیه جلسه هیئت ‌دولت و در جمع خبرنگاران گفت: "توقیف روزنامه شرق در اولین جلسه فوق‌العاده هیئت نظارت بر مطبوعات در دستور کار قرار می‌گیرد."

 

وی افزود: "ما موضوع را به دادستانی اعلام کرده‌ایم و مدعی‌العموم نیز به‌طور مستقل می‌تواند وارد عمل شود."

 

وزیر ارشاد این کاریکاتور را توهین به "رزمندگان دفاع مقدس" دانست.

 

از سوی دیگر در مجلس نیز بیانیه‌ای در اعتراض به این کاریکاتور نوشته شد که تاکنون ۱۲۰ نفر از نمایندگان آن را امضا کرده‌اند.

 

مهدی رحمانیان امروز در واکنش به سخنان وزیر ارشاد و اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس نسبت به کاریکاتور منتشر شده مهر گفت: "من خود جزو رزمندگان دفاع مقدس هستم. چطور می‌شود پذیرفت که چنین کاری از جانب روزنامه منصوب به من انجام شده باشد."

 

رحمانیان با اشاره به اینکه "این تحلیل از سر بی‌انصافی ارائه می‌شود"، گفت: "حتی پدر طراح این کاریکاتور(هادی حیدری) از رزمندگان دفاع مقدس است و خود اوهم از جمله هواخواهان نظام و انقلاب اسلامی است. این نوع تعبیرها به نظر من تنها شائبه سیاسی دارد و نه چیز دیگری."

 

هادی حیدری، کاریکاتوریست روزنامه شرق در این زمینه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: "منظور من از کشیدن این کاریکاتور به هیچ وجه پیامی نبوده که نمایندگان مجلس برداشت کردند. من می‌خواستم جهل را از طریق کشیدن افرادی که در روز روشن چشم‌بند به صورت خود می‌گذارند نشان دهم."

 

حیدری با بیان اینکه کاریکاتورش هیچ‌کدام از ویژگی‌های نیروهای نظامی ایران در دوران جنگ را ندارد تأکید کرد: "رزمنده یونیفورم و لباس خاصی دارد و باید در لوکیشن خاصی قرار بگیرد."

 

روزنامه شرق، روزنامه اصلاح‌طلب ایران به‌شمار می‌رود، که با فعالیت روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب در دهه ۷۰ ابتدا نزدیک به دو سال به ضمیمه روزنامه همشهری منتشر گردید و سپس نخستین شماره آن در شهریورماه ۱۳۸۲ با مدیرمسئولی مهدی رحمانیان منتشر شد.

 

روزنامه شرق تا پیش از توقیف امروز سه بار در طول دوران فعالیت خود توقیف شده است.

 

 

Share