Share

هفت تن از شهروندان کُرد که با اتهامات سیاسی و امنیتی در زندان ارومیه به سر می‌برند با تحریک مسئول بند، توسط زندانیان با جرائم عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

زندان مرکزی ارومیه

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، رضا اسماعیلی، کیوان زارع، امید سعیدی، سیامک اشرفی، کیوان رشوزاده، کامران قاسمی و کامران درویشی، هفت زندانی سیاسی کُرد هستند که از روز سوم اسفند ماه در اعتراض به عدم رعایت «اصل تفکیک جرایم» در زندان ارومیه، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

مسئولان زندان اما در واکنش به درخواست این زندانیان، با تحریک زندانیان با جرایم عادی از طریق اختلاف‌افکنی درباره مسائل قومی، سبب ضرب و شتم این هفت زندانی شده‌اند.

بر اساس اعلام منابع نزدیک به خانواده‌ یکی از این هفت زندانی سیاسی، پس از بروز درگیری و ضرب و شتم این زندانیان، به‌دستور «سهرابی»، رئیس زندان ارومیه، کامران درویشی و سیامک اشرفی به هواخوری منتقل شده و پس از آن رئیس زندان ‌همراه چند تن از مأموران گارد زندان مجددا اقدام به ضرب و شتم این دو زندانی به‌وسیله باتوم کرده‌اند.

رئیس زندان ارومیه همچنین دستور انتقال کیوان رشوزاده، کامران قاسمی و کامران درویشی را به قرنطینه این زندان صادر کرده که به گفته خانواده‌های آنها، این سه زندانی سیاسی نیز پس از انتقال به بند قرنطینه، در هواخوری این بند از سوی رئیس و مأموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، زندان مرکزی ارومیه به دلیل کمبود امکانات بهداشتی و عدم وجود فضای کافی برای نگهداری از زندانیان و همین‌طور به ‌علت رعایت نکردن اصل تفکیک جرایم از سوی مسئولان زندان، از وضعیت مطلوبی به‌ویژه برای زندانیان سیاسی برخوردار نیست.

روز دوشنبه ۵ اسفند ماه حدود ۳۰۰ نفر از زندانیان بندهای روان‌درمانی یک و دو زندان ارومیه در اعتراض به قطع ادامه‌دار آب گرم در این زندان، به صورت دسته‌جمعی اقدام به اعتصاب غذا کردند.

اعتصاب غذای دسته جمعی این زندانیان در حالی است که ماه گذشته نیز ۱۰ زندانی در بهداری زندان ارومیه در اعتراض به قطع آب و گاز بهداری دست به اعتصاب غذا زده بودند.

طبق اعلام منابع و فعالان حقوق بشر، در سایه عدم نظارت کافی مسئولان زندان، مجرمان مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه دسترسی زیادی به مواد مخدر دارند، به گونه‌ای که در حیاط بندهای ۱، ۲، ۳، ۴، ۹، ۱۰، ۱۱ به راحتی می‌توانند به‌صورت تیمی مواد مصرف کنند، که همین مسأله تاکنون بارها منجر به ایجاد درگیری و نزاع دسته جمعی بین زندانیان شده است.

  • در همین زمینه

اعتصاب غذای صدها زندانی در زندان ارومیه

Share