Share

وزارت خارجه عربستان سعودی پنجشنبه ۲۷ فوریه/ ۸ اسفند برای جلوگیری از شیوع کروناویروس جدید با انتشار اطلاعیه‌ای، ورود زائران به این کشور برای انجام عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی را موقتا به حالت تعلیق درآورد. در خاورمیانه در مجموع ۲۲۰ مورد اثبات شده از مبتلایان به کووید ۱۹ ثبت شده است.

کرونا در خاورمیانه: عربستان حج را به تعلیق درآورد (عکس: آرشیو)

فقدان زیرساخت‌های لازم در کشورهای جنگ‌زده خاورمیانه و برگزاری تجمعات مذهبی زمینه گسترش بیماری را مساعد کرده است. قم یکی از کانون‌های شیوع کروناویروس جدید در خاورمیانه است. غروب روز گذشته وب‌سایت «حرم حضرت معصومه» در یادداشتی نوشت به این سبب که سازه‌های این مکان مذهبی از جنس نقره است و «نانوذرات نقره پتانسیل ضدباکتریایی قوی» دارد، این مکان «در بالاترین سطح آنتی باکتریایی بوده و مانع از شیوع عمومی بیماری‌های واگیردار و سد محکمی برای اپیدمی کروناست.»  در این یادداشت دولت به دلیل ضد عفونی کردن حرم به ارتکاب فعل حرام متهم شده بود. صبح پنجشنبه اما تولیت آستان حضرت معصومه با انتشار اطلاعیه‌ای از این نوشته اعلام برائت کرد و اعلام کرد که با شورای تأمین استان همکاری می‌کند.

وزارت خارجه عربستان سعودی در اطلاعیه خود اعلام کرد که از اقدامات نهادهای بین‌المللی برای گسترش کروناویروس جدید حمایت می‌کند و از شهروندان سعودی خواست از سفر به کانون‌های انتشار کرونا در خاورمیانه خودداری کنند.

نخستین بار در سال ۶۳۲ میلاد (۷ خورشیدی) در شبه‌جزیره عربستان مالاریا شیوع پیدا کرد و زائران کعبه آلوده شدند. در سال ۱۸۲۱ میلادی (۱۱۹۹ خورشیدی) با شیوع وبا بیش از ۲۰ هزار نفر از زائران به این بیماری مبتلا شدند. در سال ۱۸۶۵ میلادی (۱۲۴۳ خورشیدی) نیز با ابتلای ۱۵ هزار نفر از زائران حج به وبا این بیماری به سایر نقاط جهان گسترش یافت.

در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ (۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ خورشیدی) با شیوع سارس که از خانواده کروناویروس‌هاست، سطح هشدار در عربستان سعودی افزایش یافت. مقاومت نهادهای مذهبی ایران برای تعطیل کردن حرم‌ها و امام‌زاده‌ها و به تعلیق درآوردن مراسم مذهبی در انتشار سریع ویروس در خاورمیانه بی‌تأثیر نبوده اما هنوز حد آن مشخص نشده است. در سراسر جهان بیش از ۸۰ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ به ثبت رسیده است. روز گذشته کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت ابتلای قطعی ۱۳۹ نفر در ایران به کروناویروس جدید را تأیید و تعداد جانباختگان را ۱۹ نفر اعلام کرد.

مقامات وزارت بهداشت ایران شیوع کروناویروس جدید در مشهد را تایید نکرده‌اند در همان حال برخی از موارد ثبت‌شده از کروناویروس جدید در کویت با سفر شهروندان آن کشور به مشهد مرتبط است.

روابط عمومی سازمان حج و زیارت صبح پنجشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به «اهمیت سلامت زائران و شرایط فعلی و نیاز رعایت اصول بهداشتی در کل کشور از یک سو و همچنین بسته بودن مرزهای ایران و عراق از سوی دیگر» مقرر شد کلیه سفرهای عتبات عالیات عراق تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآید.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی بعد از شرکت در اولین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در سخنانی که سه‌شنبه ۶ اسفند از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد مقرر کرد از شنبه هفته آینده، فارغ از میزان شیوع کرونا، روال‌ها در ایران باید به حال عادی بر‌گردد.

شیوع کرونا سبب انزوای بیشتر ایران و انسداد مسیرهای ارز شده است. تحت تأثیر کرونا قیمت دلار به بالاترین سطح خود در یک سال گذشته رسید.

بیشتر بخوانید:

دلار در نزدیکی ۱۶ هزار تومان

Share