Share

برنامه دولت یونان برای ساخت یک اردوگاه پناهندگی در جزیره لسبوس با اعتراض گروه‌های سیاسی و شهروندان همراه است. معترضان چهارشنبه ۲۶ فوریه/ ۷ اسفند در ابتدا مغازه‌ها را بستند و در اعتراض به این تصمیم دولت در موتیلنه تحصن کردند. شامگاه اما اعتراضات به خشونت کشیده شد.

اعتراض به ساخت اردوگاه پناهجویی جدید در جزیره لسبوس یونان به خشونت کشیده شد/ ۲۶ فوریه۲۰۲۰/ ۷ اسفند ۱۳۹۸- عکس: ARIS MESSINIS / AFP

به گزارش «اشپیگل» در جریان این اعتراض تنها در لسبوس ۱۰ تن از معترضان و ۴۳ پلیس مجروح شدند.

معترضان که از دارای گرایش‌های سیاسی متفاوتی هم بودند، مسیرهای منتهی به به مکانی که قرار است اردوگاه پناهندگی در آنجا تاسیس شود را با لاستیک و درختان مسدود کردند. پلیس  با خشونت به معترضان حمله کرد، به خودروها صدمه زد و معترضان را هدف قرار داد. آنطور که یکی از ساکنان جزیره خشونت پلیس را «بی‌رحمانه» توصیف کرد.

در حالیکه گروه‌های چپ و سازمان‌های حقوق بشری، ایجاد اردوگاه‌های بسته را ضد انسانی و «زندانی کردن» پناهجویان می‌دانند، گروه‌های راستگرا خواستار اخراج پناهجویان هستند. آنها تهدید کرده‌اند که به پناهجویان شلیک خواهند کرد.

نخست وزیر یونان قرار است امروز با شهردار جزایر اژه دیدار کند و ممکن است به نیروهای پلیس دستور عقب‌نشینی بدهد.

معترضان هم می‌گویند که تا زمانی که برنامه ساخت اردوگاه پناهجویی متوقف نشود به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

شمار پناهجویان اردوگاه‌ ماریا در جزیره لسبوس که در روزهای گذشته نیز در اعتراض به وضعیت خود تظاهرات و تحصن کردند، نزدیک به ۱۲ هزار تن برآورد می‌شود. پناهجویان در اردوگاه‌هایی این جزیره بدون برخورداری از امکانات اسکان داده شده‌اند و خواستار انتقال به داخل یونان هستند. دولت یونان اما می‌خواهد پناهجویان را در اردوگاه‌های بسته در جزایر اسکان دهند و مانع ورود آنها به آتن شوند.


بیشتر بخوانید:

جزیره لسبوس یونان دیگر برای پناهجویان جدید جا ندارد

Share