Share

کرونا در ایران به روایت مسئولان دولتی جان ۲۶ تن را گرفته است. قم و تهران در وضعیت قرمز قرار دارند. مدارس، دانشگاه‌ها و بسیاری از مکان‌های عمومی تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شده است. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان از تعطیلی نمازجمعه در برخی شهرها خبر داده بود. ستاد نمازجمعه تهران لغو این مراسم را پذیرفت، قم و مشهد اما به برگزاری نمازجمعه اصرار دارند. شورای سیاستگذاری نمازجمعه با صدور اطلاعیه‌ای از برگزار نشدن نمازجمعه در ۲۳ مرکز استان خبر داد.

در قم روحانیون با تعطیلی اماکن مذهبی و نمازجمعه مخالفند.

براساس اطلاعیه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه که عصر پنجشنبه ۸ اسفند منتشر شد نمازجمعه ۹ اسفند در شهرهای تهران، قم، رشت،مشهد، تبریز، ارومیه، همدان، اصفهان، ساری، اردبیل، کرج،اهواز، سمنان،زاهدان، شیراز، قزوین، سنندج،کرمانشاه، یاسوج،گرگان،خرم آباد،بندر عباس، یزد برگزار نخواهد شد.

پیش از این ستاد نمازجمعه تهران عصر پنجشنبه ۸ اسفند اعلام کرد؛ بر حسب تصمیمی که به این ستاد ابلاغ شد، نماز جمعه  ۹ اسفند به دلیل ملاحظات بهداشتی مربوط به شرایط اخیر کشور برگزار نمی شود.

در قم اما تا پیش از صدور اطلاعیه شورای سیاسگذاری ائمه جمعه قرار بود نمازجمعه به امامت علی سیعدی برگزار شود. ستاد نماز جمعه استان قم در اطلاعیه‌ای از «نمازگزاران» خواسته بود با رعایت « مراقبت های بهداشتی در محل برگزاری نماز جمعه حاضر شوند».

در مشهد نیز نمازجمعه لغو نشده بود و به گفته مدیر دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی،  قرار بود مراسم نمازجمعه «مختصر» برگزار شود.

ستاد اقامه نماز جمعه تبریز هم پیشتر در اطلاعیه‌ای از لغو این مراسم «بر اساس صلاح‌دید نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی جهت پیشگیری از انتشار ویروس کرونا» خبر داده بود.

کیانوش جهانپور، روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان ایران پیشتر از لغو مراسم نمازجمعه در برخی شهرها خبر داده بود.

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برگزاری نمازجمعه هم اعلام کرده که علاوه بر مراکز استان‌هایی که به صورت قطعی مراسم نمازجمعه لغو شده است، «در مراکز استان ها و  شهرستان ها و شهرهایی که حسب اعلام کتبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و  استانداران، به طور قطعی نقطه حساس شناسایی شده است نماز جمعه این هفته اقامه نخواهد شد».


در همین زمینه:

کرونا در خاورمیانه: عربستان حج را به تعلیق درآورد

Share