Share

کرونا بازارهای جهانی را ملتهب کرده است. شاخص‌های بورس به پایین‌ترین حد خود از بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۸ تاکنون رسیده‌اند. شاخص بورس در بازار نیکی ژاپن ۴,۷ درصد، شاخص بورس در بازار هنگ‌کنگ ۲,۶ و شاخص اس اند پی ۵۰۰ آمریکا ۴ درصد کاهش پیدا کردند. جهان خود را برای مقابله با همه‌گیری جهانی کروناویروس جدید آماده می‌کند.

کرونا در چین

به همه‌گیری جهانی نزدیک می‌شویم

به گزارش رویترز مقامات وزارت بهداشت چین اعلام کردند که جمعه ۲۸ فوریه/ ۹ اسفند ۳۲۷ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در این کشور ثبت شده. این میزان از ابتلا پایین‌ترین حد از زمان شیوع ویروس در چین از ۲۳ ژانویه تاکنون است. در مجموع در چین از آن زمان تاکنون ۷۸ هزار نفر به کووید ۱۹ مبتلا شده و ۲۸۰۰ نفر هم جان خود را از دست داده‌‌اند.

تدروس آدهانوم قبرسیوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت شامگاه گذشته در یک نشست خبری در ژنو اعلام کرد که در سایر کشورهای جهان بیش از ۷۰ درصد موارد ابتلا به کروناویروس جدید به ثبت رسیده است.

آدهانوم قبرسیوس در ادامه سخنان خود یادآوری کرد که شیوع ویروس به همه‌گیری جهانی نزدیک می‌شود:

«الان وقت ترسیدن نیست. الان وقت اقداماتی است که باید برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس انجام داد و وقت آن است که جان انسان‌ها را نجات دهیم.»

به گفته مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، ایران، ایتالیا و کره جنوبی به یک «نقطه تعیین‌کننده» برای جلوگیری از انتشار بیشتر کروناویروس در آن کشورها رسیده‌اند.

مقامات وزارت بهداشت کره جنوبی جمعه ۲۸ فوریه ۲۵۶ مورد قطعی ابتلا به کروناویروس را اعلام کردند. به این ترتیب تعداد  مبتلایان در آن کشور به ۲۰۲۲ نفر رسید.

 نیمی از قربانیان کویید ۱۹ در ایران به ثبت رسیده

رویترز می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته کروناویروس جدید در ۱۲ کشور جهان شیوع پیدا کرده است. نخستین موارد قطعی ابتلا در جنوب آفریقا، در نیجریه و در نیوزلند و لیتونی به ثبت رسید. در مجموع به جز چین کروناویروس جدید در ۴۶ کشور جهان از جمله در ایران شیوع یافته.۳۷۰۰ مورد ابتلای قطعی به کروناویروس در خارج از چین به ثبت رسیده و ۵۷ نفر از مبتلایان هم در خارج از چین جان خود را از دست داده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت ایران پنجشنبه ۸ اسفند تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران را ۲۴۵ نفر و تعداد جانباختگان در اثر ابتلا به این بیماری را ۲۶ نفر اعلام کرد. به این ترتیب بیش از نیمی از قربانیان کروناویروس در ایران به سر می‌برند.

مایک رایان از سازمان بهداشت جهانی در نشست خبری ژنو در مورد ایران گفت:

«این بیماری بدون آنکه دیده و تشخیص داده شود وارد ایران شد، به همین دلیل ابعاد آلودگی ممکن است وسیع‌تر از آنچه باشد که اعلام شده است.”

به گزارش رویترز سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گسترش کروناویروس در ایران را زیر نظر گرفته‌اند.

کروناویروس به کالیفرنیا رسید

کشورهای درگیر علاوه بر تجهیز بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها با مواد ضد عفونی‌کننده، دستکش و ماسک و سایر تجهیزات مورد نیاز، مدارس و ورزشگاه‌ها را تعطیل و تجمعات را ممنوع اعلام کرده‌اند. این تدابیر، به جز بستن اماکن مذهبی و زیارتگاه‌ها در ایران هم اتخاذ شده است. کروناویروس جدید در این فاصله به ایالات متحده آمریکا هم رسید. مقام‌های دولتی ایالت کالیفرنیای آمریکا اعلام کردند هشت‌هزار و ۴۰۰ تن در این ایالت به‌دلیل وجود علائم ویروس کرونا تحت نظر هستند. با این حال، این ایالت به اندازه کافی کیت تشخیص ویروس در اختیار ندارد.

در اروپا تعداد کشورهایی که کروناویروس جدید در آن‌ها شیوع پیدا کرده، دو برابر شد. فرانسه و آلمان نسبت به همه‌گیری کروناویروس هشدار داده‌اند. یونان مرزهایش را به روی پناهجویانی که از خاورمیانه عازم آن کشورند بست.

در ایتالیا شمار قربانیان کرونا به ۱۷ نفر رسید. در این کشور ۲۰۰ مور قطعی ابتلا به ثبت رسیده است. در آلمان ۴۵ مورد و در فرانسه ۳۵ مورد و در اسپانیا ۲۳ مورد قطعی ابتلا ثبت شده.

در ژاپن تا روز جمعه ۷۰۰ مورد ابتلای قطعی به کووید ۱۹ ثبت شد. امکان دارد بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در ژاپن به دلیل شیوع کرونا لغو شود.

بیشتر بخوانید:

سازمان حقوق بشر ایران خواهان توجه ویژه سازمان جهانی بهداشت به زندان‌های ایران شد

Share