Share

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در جلسه کمیته سیاست خارجی پارلمان آمریکا شرکت کرد و در آنجا از «ترور» قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در عراق دفاع کرد و گفت که با کشته شدن او تهدیدها علیه آمریکا در منطقه کاهش یافته است. او تحریم‌های اعمال شده بر تهران را هم تهاجمی‌ترین تحریم اقتصادی تاریخ خواند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

پمپئو که جمعه ۹ اسفند/ ۲۸ فوریه برای توضیح در باره سیاست آمریکا در عراق و کشتن قاسم سلیمانی به کمیته سیاست خارجی پارلمان رفته بود، ترور قاسم سلیمانی را حذف او از میدان نبرد خواند و ایران و گروه‌های نیابتی آن را مسئول مرگ صدها آمریکایی در عراق دانست.

وزیر خارجه آمریکا گفت دولت ترامپ با ایران که امنیت ملی آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کند، «مماشات نخواهد کرد».

پمپئو سیاست دولت ترامپ در قبال ایران را «فشار حداکثری» عنوان کرد و گفت که این برنامه به منظور کاستن از تهدیدهای ایران و متقاعد کردن رژیم تهران برای تغییر رفتار پی گرفته می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت مرگ سلیمانی خطر را برای نیروهای ایالات متحده در منطقه کاهش داده و «ما نشان دادیم در صورتی که بخواهند به ما حمله کنند، هزینه‌هایی به آنها تحمیل می‌کنیم.

او که از سوی نمایندگان مخالف بارها مورد پرسش قرار گرفت در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند کشتن قاسم سلیمانی باعث کاهش تهدیدها علیه آمریکا شده، گفت که نمی‌تواند بگوید تهدیدهای ایران کمتر شده است اما «حذف او از میدان نبرد یک اقدام کاهش تنش بود».

وزیر خارجه آمریکا در ادامه ایران را یک رژیم «خودکامه چهل ساله» خواند و گفت که دولت ترامپ بسیار نگران ایران است و به همین دلیل یک کارزار استراتژیک برای تغییر مسیر آن کشور را پیش می‌برد.

پمپئو تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «تهاجمی‌ترین کارزار تحریم اقتصادی تاریخ» دانست که به گفته او، بر رژیم ایران تحمیل شده و حکومت ایران را از دستیابی به پنجاه میلیارد دلار درآمد محروم کرده است.

او گفت که دولت ترامپ به فشارهای حداکثری بر تهران ادامه خواهد داد تا زمانی که ایران مانند یک کشور عادی رفتار کند.

آمریکا ۳ ژانویه ۲۰۲۰ خودرو حامل این دو را در نزدیکی فرودگاه بغداد نشانه گرفت و هر دو را به قتل رساند.ایران در اقدامی که مسئولان ارشد حکومتی آن را «تلافی جویانه» خواندند، به پایگاه نظامی عین الاسد در عراق حمله کرد.

پمپو حملات ایران را «اندک» خواند و گفت که این حملات اندک نشان داد رهبران ایران برای شدت بخشیدن به تقابل نظامی اشتیاقی ندارند.

او که به نازگی از سفر به خاورمیانه و دیدار با مقامات عالیرتبه عربستان سعودی و عمان بازگشته، ایران را موجب ناامنی در منطقه دانست و گفت که آمریکا با متحدان و شرکایش برای خاورمیانه با ثبات‌تر همکاری خواهد کرد.


در همین زمینه:

دیدار پادشاه عربستان و وزیر خارجه آمریکا درباره «تهدید ایران»

Share