Share

خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گزارش داده است حداقل دستمزد باید دست‌کم برابر با نرخ سبد معاش تعیین شود تا پاسخگوی نیازهای حداقلی خانواده‌های کارگران باشد؛ این به معنای لزوم افزایش ۲۰۰ درصدی حقوق کارگران است. کارگران اما می‌گویند «نرخ سبد معیشتی» آنها خود زیر خط فقر قرار دارد و با این فرض تعیین شده که خانواده یک کارگر باید سفره‌ای بی‌کیفیت داشته باشند و با وضعیت معیشتی زیر خط فقر سر کند.

تشکل‌های مستقل کارگری پیش از این با صدور بیانیه‌های جمعی اعلام کرده‌ بودند  حداقل دستمزد سال ۹۹ برای تأمین حداقل هزینه زندگی باید دست‌کم ۹ میلیون تومان باشد

هفته گذشته کمیته مزد شورای عالی کار هزینه سبد معیشت کارگران را چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، با توجه به اینکه نرخ تعیین شده برای سبد معاش با «نرخ واقعی و مطلوب طبقه‌ کارگر» فاصله‌ زیادی دارد، مهم‌ترین مرحله‌ مذاکرات هفته‌ آینده انجام خواهد شد.

«حداقل دستمزد کارگران» که مذاکرات شورای عالی کار بر سر آن هفته آینده آغاز می‌شود، معمولاً درصدی از نرخ سبد معیشتی تعیین می‌شود.

سال گذشته در حالی که سبد معیشت را کمیته مزد سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین کرده بود، شورای عالی کار حداقل دستمزد را کمتر از ۴۰ درصد این میزان تعیین کرد و آن را مبلغ یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین کرد.

در صورتی که همین فرمول امسال رعایت شود، کارگران چندین مرتبه زیر خطر فقر قرار خواهند گرفت.

حتی اگر حقوق حداقلی کارگران برابر با نرخ سبد معیشتی تعیین شود، وضعیت آنها زیر خط فقر خواهد بود.

کارگران می‌گویند که سبد معیشتی چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی غیرواقع‌بینانه و بر اساس قیمت‌های ناموجود تعیین شده است.

هفته گذشته علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار، در جلسه کمیته مزد شورا تصریح کرده بود که نرخ پیشنهادی نمایندگان کارفرمایان برای اقلام خوراکی وجود خارجی ندارد و واقعی و ملموس نیست.

همچنین نمایندگان کارگران گفته‌اند که کارفرمایان تلاش کرده‌اند هر گونه کالای با کیفیتی (چون برنج ایرانی و راسته گوسفندی را) از سبد معاش کارگران حذف کنند.

بنابراین کمیته مزد شورای عالی کار سبد معاش کارگران را نسبت به سال گذشته ۳۱ درصد افزایش داد و این در حالی است که مرکز آمار ایران نرخ تورم در بهمن ماه را ۳۷ درصد و شاخص تورم مواد خوراکی و آشامیدنی را ۵۲ درصد اعلام کرده است.

تشکل‌های مستقل کارگری پیش از این با صدور بیانیه‌های جمعی اعلام کرده‌ بودند حداقل دستمزد سال ۹۹ برای تأمین حداقل هزینه زندگی باید دست‌کم ۹ میلیون تومان باشد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه اتحاد بازنشستگان بر اساس داده‌های بانک مرکزی به این نتیجه رسیده‌اند که یک خانوار سه و نیم نفره (معیار تعیین سبد معیشت خانوار) در سال ۹۹ برای تامین هزینه‌های حداقل زندگی در سطح سال ۹۶، باید ۹ میلیون تومان درآمد داشته باشد. این رقم برای یک خانوار چهار نفره شهری به ۱۰ و نیم تا ۱۱ میلیون تومان می‌رسد.

با توجه به اینکه امید چندانی به مذاکرات دولتی برای افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق کارگران وجود ندارد، پیش‌بینی می‌شود که سفره کارگران در سال آینده خالی‌تر از آنچه هست بماند.

ایلنا گزارش داده است که با توجه به نرخ تورم انتظاری بالای ۴۵ درصد، حتی اگر دستمزد سال ۹۹ در روزهای پایانی اسفند ماه دقیقا برابر با سبد معاش حداقلی تعیین شود یعنی حداقل دستمزد با بیش از ۱۰۰ درصد افزایش به مرز چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان برسد، هنوز یک ماه از سال جدید نگذشته، بین هزینه‌های زندگی و دستمزد چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی، فاصله ایجاد خواهد شد.


در همین زمینه:

سبد معیشت کارگران اعلام شد: زیر خط فقر

Share