Share

با افزایش نگرانی‌ها از شیوع بیماری کرونا در ایران، اقدامات پیشگیرانه با تاخیر و به شکلی ناهماهنگ در برخی نقاط کشور در حال اجراست. ممنوعیت خروج افراد مشکوک به بیماری از قم، کاهش ساعات کاری، امکان دورکاری، ممنوعیت ملاقات بیماران و …، از جمله این اقدامات هستند.

در دهمین روز اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، سخنگوی وزارت بهداشت تازه‌ترین آمار جان‌باختگان ویروس کرونا را ۴۳ نفر اعلام کرد

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی قم گفته از فردا یک‌شنبه ۱۱ اسفند از خروج افراد مشکوک به کرونا از قم جلوگیری خواهد شد.

علی ابرازه گفته نیروهای دانشگاه علوم پزشکی در خروجی‌های شهر مستقر خواهند شد و با تب‌سنج، افراد را کنترل خواهند کرد. در صورتی که فردی دارای علائم ابتلا به کرونا باشد از خروج او جلوگیری و قرنطینه خواهد شد.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی قم هدف از جلوگیری از خروج افراد مشکوک از قم را شیوع کمتر کرونا اعلام کرده و گفته مسأله شیوع بیماری کرونا جدی و گسترده است و بهبودی افراد هم به سختی حاصل می‌شود اما مردم هنوز آن را جدی نگرفته‌اند و مطابق معمول رفت و آمدهای زیادی در خیابان‌ها دارند و حتی در برخی مناطق تجمعاتی برگزار می‌کنند.

ابرازه گفته چهار هزار نفر به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند و از این تعداد ۶۵۲ نفر در بیمارستان‌های کامکار، فرقانی، امام رضا و علی‌ بن‌ ابی‌طالب بستری شده‌اند.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران اعلام کرده که بر اساس ابلاغیه‌های صادر شده از سوی این گروه، ساعت کاری تا اطلاع ثانوی به ۸ تا ۱۳ تقلیل می‌یابد و برای کارکنان شش روز کار در هفته، ساعت کاری از ۸ تا ۱۲ خواهد بود.

همچنین افراد آسیب‌پذیر با تأیید پزشک معتمد دستگاه، باید با استفاده از مرخصی استعلاجی حداقل حضور در محل کار خود را داشته باشند.

افراد آسیب‌پذیر شامل افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری قلبی عروقی، ریوی، دیابت، بیماری کبدی مزمن، بیماری کلیوی مزمن افراد با سابقه سرطان، بیماران نقص ایمنی (مادرزادی یا اکتسابی)، افراد با سابقه استفاده طولانی از کورتون، بیماری ایدز، مادران باردار یا شیرده دارای کودک زیر ۱۰ سال هستند.

همچنین گفته شده که ناهار پرسنل حذف می‌شود و از آوردن غذا از رستوران‌ها ممانعت می‌شود.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران همچنین گفته کلیه دستگاه‌های اجرایی که می‌توانند از ظرفیت دورکاری استفاده کنند، بر اساس پروتکل اجرایی خود آن دستگاه، از این طرفیت استفاده خواهند کرد.

از سوی دیگر، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که بر اساس آخرین مکاتبات صورت گرفته مسافران ایرانی برای پرواز به کشورهای آلمان، آذربایجان، هلند و انگلستان باید فرم سلامت داشته باشند و به غیر از اتباع لبنانی و ایرانی‌هایی که کارت اقامت این کشور را دارند، مسافر ایرانی دیگری در بیروت پذیرش نمی‌شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم گفته تا اطلاع ثانوی «حرم شاهچراغ» تعطیل می‌شود:

«اکنون تنها یک در باز است و مردم از همان در وارد می‌شوند و در صحن سلام می‌دهند و خارج می‌شوند.»

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت هم اعلام کرده که تا اطلاع بعدی، ملاقات با بیماران در تمامی بیمارستان‌ها ممنوع است.

در دهمین روز اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، تازه‌ترین آمار جان‌باختگان ویروس کرونا را ۴۳ نفر اعلام کرده است. روز گذشته افراد فوت شده در ایران به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، ۳۴ نفر اعلام شده بود.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز آمار تعداد مبتلایان به کرونا در سطح ایران را هم ۵۹۳ نفر اعلام کرد. آمارهای غیررسمی برخی از رسانه‌ها حاکی از آن است که تعداد جان‌باختگان و مبتلایان بسیار بیشتر از آمار رسمی است.


  • در همین زمینه

احتمال شیوع کرونا میان رانندگان بلاتکلیف در مرزها

Share