Share

در پی گشودن مرزهای ترکیه و اتحادیه اروپا به روی پناهجویان، رجب طیب اردوغان در یک تماس تلفنی با آنگلا مرکل خواهان «تقسیم بار مسئولیت» در بحران پناهجویی شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در تماس تلفنی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بر «مسئولیت‌پذیری جامعه بین‌المللی» در قبال پناهجویان و «تقسیم عادلانه وظایف» میان ترکیه و اتحادیه اروپا تأکید کرد.

از روز شنبه گذشته که اردوغان اعلام کرد ترکیه مرزهای خود با اتحادیه اروپا را باز کرده است، هزاران پناهجو در هوای سرد راهی مرز یونان شدند. پلیس یونان در این مدت بارها با شلیک گاز اشک‌آور مانع از ورود پناهجویان به خاک این کشور شده است. ترکیه از آغاز جنگ سوریه ۳,۶ میلیون پناهجو را پذیرفته است.

در توافق با اتحادیه اروپا، از یک سو ترکیه قول داده بود که علیه مهاجرت غیرقانونی اقدام کند و در عوض، اتحادیه اروپا نیز به‌طور منظم پناهجویان سوری‌ را از ترکیه بپذیرد. آنکارا همچنین برای مراقبت از پناهجویان در این کشور کمک مالی دریافت می‌کند.

عصر روز گذشته، ۱۲ اسفند / ۲ مارس، بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر بلغارستان به آنکارا رفت تا درباره این مسائل با اردوغان گفت‌وگو کند. او در نشست مشترک رسانه‌ای با اردوغان، از نادیده گرفتن بحران پناهجویی در مرز ترکیه و یونان انتقاد کرد و گفت: «نمی‌دانم چرا منابع مالی برای حمایت از پناهجویان به ترکیه داده نشده است. یکی از اصول اولیه اتحادیه اروپا تقسیم این مسئولیت است.»

روز گذشته هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در صفحه توئیتر خود خواهان پایبندی ترکیه به تعهداتش در توافق با اتحادیه اروپا شد و نوشت: «ما نمی‌توانیم [به ترکیه] اجازه دهیم که آن‌ها (پناهجویان) را به ابزار بازی سیاسی ژئوپلتیکی تبدیل کند.»

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه سه‌شنبه ۱۳ اسفند / ۳ مارس به این توئیت ماس واکنش نشان داد و گفت این اتحادیه اروپا است که به تعهدات خود عمل نکرده است. چاووش‌اوغلو افزود: «اتحادیه اروپا حتی نیمی از ۶ میلیارد یورویی را که برای نگهداری از پناهجویان سوری به آنکارا وعده داده بود، نپرداخته است.»

رجب طیب اردوغان روز دوشنبه در نشست حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه، گفت: «اکنون مدام دوستان اروپایی با من تماس تلفنی می‌گیرند. آن‌ها می‌خواهند ما درهایمان را ببندیم اما خیلی دیر شده است.»

امروز (سه‌شنبه) اوزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا برای ابراز همبستگی با یونان به مرز این کشور با ترکیه می‌رود. در گذرگاه مرزی اورستیادا واقع در شمال شرقی یونان، فون در لاین همراه با شارل میشل رئیس شورای اروپایی و دیوید ساسولی رئیس پارلمان اروپا وضعیت را از نزدیک مورد بررسی قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

فرونتکس: «موج پناهجویی گسترده» از ترکیه در انتظار است

Share