Share

۱۶۰ روزنامه‌نگار ساکن ایران در بیانیه‌ای اعلام کردند کاریکاتور چاپ شده در روزنامه شرق، ارتباطی با دوران جنگ ایران و عراق ندارد.

 

به گزارش منابع خبری، در بیانیه این روزنامه‌نگاران آمده است: " کارتونی که روز سه‌شنبه چهار مهرماه ۱۳۹۱ در روزنامه شرق منتشر شد با سوء‌برداشت‌هایی همراه شد، که حساسیت بخشی از نهادها و خبرگزاری‌ها و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی را برانگیخت. روزنامه شرق و کاریکاتوریست این طرح مقصود از طرح را نشان دادن «جهل» می‌دانند، اینکه عده‌ای در روز روشن در حال بستن چشمان یکدیگرند تا روشنایی آفتاب را نبینند."

 

در پی انتشار این کاریکاتور در روزنامه شرق، این روزنامه چهارشنبه پنجم مهر به دستور هیئت نظارت بر مطبوعات و به اتهام "توهین به رزمندگان اسلام" توقیف شد. محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران این کاریکاتور را توهین به "رزمندگان دفاع مقدس" دانسته است.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز طی بیانیه‌ای، توقیف شرق را "هشداری دیگر" به رسانه‌های ایران دانست.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز طی بیانیه‌ای، توقیف شرق را "هشداری دیگر" به رسانه‌های ایران دانست

روزنامه شرق، روزنامه اصلاح‌طلب ایران به‌شمار می‌رود، که با فعالیت روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب در دهه ۷۰ ابتدا نزدیک به دو سال به ضمیمه روزنامه همشهری منتشر گردید و سپس نخستین شماره آن در شهریورماه ۱۳۸۲ با مدیرمسئولی مهدی رحمانیان منتشر شد.

 

روزنامه شرق تا پیش از توقیف امروز سه بار در طول دوران فعالیت خود توقیف شده است.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین بازداشت علی‌اکبر جوانفکر، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) را نیز "نشان‌گر قربانی شدن روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران در جنگ قدرت جناح‌های حاکم" اعلام کرد.

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز از دستگیری جوانفکر اظهار تأسف کرده است.

 

علی‌اکبر جوانفکر، ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه چهارشنبه پنجم مهرماه، هم‌زمان با سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل، برای اجرای حکم محکومیت خود از سوی دادستانی استان تهران بازداشت شد.

 

جوانفکر از سوی دادگاه کیفری استان تهران در ۲۵ آبان‌ماه سال گذشته به تحمل شش ماه حبس تعزیری به اتهام نشر مطالب خلاف موازین اسلامی و شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی در روزنامه ایران محکوم شده بود.

 

 • عکس اصلی خبر با استفاده از اولین طرح هادی حیدری پس از آزادی از زندان در آذرماه سال ۱۳۸۸

 

 

Share