Share

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ترکیه به تعهدات خود در توافق‌نامه‌ سوچی پایبند نبوده و به‌جای ایجاد منطقه کاهش تنش در استان ادلب سوریه به شبه‌نظامیان کمک کرده است.

ادلب - شورشیان سوری یک موشک گراد را در شمال غربی سوریه حمل می‌کنند - ۸ فوریه ۲۰۲۰ (Photo by Omar HAJ KADOUR / AFP)

ادلب – شورشیان سوری یک موشک گراد را در شمال غربی سوریه حمل می‌کنند – ۸ فوریه ۲۰۲۰ (Photo by Omar HAJ KADOUR / AFP)

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه چهارشنبه ۱۴ اسفند / ۴ مارس از امضای توافق‌نامه سوچی در سال ۲۰۱۸ یاد کرد و با بیان این‌که کشورهای غربی و سازمان ملل از این توافق استقبال کردند، توافق اصلی در این پیمان را «مشخص کردن و بیرون راندن تروریست‌ها از مرزهای خارجی منطقه کاهش تنش تا عمق ۱۵-۲۰ کیلومتری و تخلیه سلاح‌های سنگین از این منطقه» عنوان کرد و گفت: «نتیجه تقریباً ۱۸ ماه این توافق، تجمع گروه‌های تروریستی رسماً شناخته‌شده از سوی سازمان ملل بود. در واقع مناطق مستحکم تروریست‌ها با پست‌های نظارتی ترکیه که با توافق مستقر شده‌اند، ادغام شدند.»

به‌گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه، در این مدت «حملات و شلیک توپخانه‌های گسترده به شهرک‌های مسکونی همسایه و پایگاه هوایی روسیه در حمیمیم به‌صورت روزمره انجام شده است.»

این اتهام روسیه علیه ترکیه در آستانه دیدار فردا (پنج‌شنبه) در مسکو بین رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و همتای روس او ولادیمیر پوتین زده می‌شود.

انتظار می‌رود که پوتین و اردوغان در جهت کاهش تنش‌ها بین ترکیه و روسیه که نزدیک به رویارویی مستقیم نظامی شده است، گام بردارند.

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه درباره دیدار اردوغان و پوتین گفت: «هدف ما دستیابی به نتیجه‌ای برای در پیش گرفتن روش‌های صلح‌آمیز و راه حل سیاسی است.»

ترکیه در ماه گذشته هزاران سرباز و خودروی زرهی را برای کمک به شورشیان مسلح مخالف اسد به شمال سوریه اعزام کرد. این اقدام تنش در استان ادلب سوریه را که زیر حملات ارتش سوریه و متحدان آن، روسیه و ایران قرار دارد، تشدید کرد. روز گذشته (سه‌شنبه) نیروهای ترکیه در استان ادلب یک جنگنده نیروی هوایی ارتش سوریه را بر فراز شمال غربی آن کشور ساقط کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز روز گذشته بر تداوم همکاری نظامی مسکو و دمشق در شمال سوریه تأکید کرد و گفت روسیه «صرفاً برای حل بحران پناهجویی در اروپا» عملیات مشترک با سوریه در ادلب را متوقف نمی‌کند.

وزارت دفاع ترکیه امروز چهارشنبه ۱۴ اسفند / ۴ مارس اعلام کرد که دو سرباز ترکیه‌ای دیگر در حمله نیروهای دولتی سوریه در شمال غربی منطقه ادلب، کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده است که بلافاصله پس از حملات نیروهای سوریه، نیروهای ترکیه تلافی کردند و حمله به اهداف مورد نظر خود را ادامه دادند که منجر به کشته شدن ۵۹ نفر شد.

بیشتر بخوانید:

ترکیه سومین جنگنده سوریه در آسمان ادلب را ساقط کرد

Share