Share

حسن روحانی در نشست هیئت دولت از شیوع بیماری کرونا در ایران حرف زد و بیش از هر چیز به مخالفان حمله کرد و گفت آن‌ها در این‌باره به مردم «دروغ» می‌گویند و مسئولان «از روز اول» درباره ویروس کرونا شفاف عمل کرده‌اند. او وعده داد که در «کوتاه‌ترین زمان ممکن» و «حداقل تلفات» مسئله کرونا در ایران حل شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۱۴ اسفند در نشست هیئت دولت تلاش کرد تا نشان دهد مسئولان حکومتی در قبال شیوع ویروس کرونا در کشور کوتاهی نکرده‌اند. او در سخنان خود از یک سو از احتکارکنندگان کالاهای سلامت در چنین شرایطی انتقاد کرد و از سوی دیگر بیش از هر چیز به «معاندان» تاخت و گفت: « عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم رفتند پشت ماسک دلسوزی اما در واقع برای این‌که جامعه ما را ملتهب کنند و مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند. (…) آمار دروغ می‌دهند؛ حرف‌های دروغ می‌زنند و نظرات دروغ منتشر می‌کنند؛ می‌گویند واقعیت‌ها به مردم گفته نمی‌شود، در حالی که از روز اولی که احساس کردیم ویروسی وارد کشور شده، همان‌وقت به وزارت بهداشت و درمان گفته شد که همه آمار و اطلاعات در اختیار مردم قرار داده شده و چیزی از مردم مخفی نشود.»

روز گذشته، سه‌شنبه ۱۳ اسفند، وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که در کشور تاکنون ۷۷ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. حتی اگر این آمار صحیح باشد، ایران یکی از بالاترین مرگ‌و‌میرها در اثر شیوع کرونا بعد از چین را به نام خود ثبت کرده است.

حسن روحانی اساس کار در شرایط کنونی را «اعتماد بین مردم و مسئولان بهداشت و درمان» دانست و از همه دستگاه‌های خبری، روزنامه‌ها و به‌ویژه صدا و سیما خواست تا «با همه وجود در برابر معاندینی که در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه سمپاشی می‌کنند؛ خبر دروغ را القاء می‌کنند و واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویند، بیایند واقعیت‌ها را برای مردم توضیح دهند».

او در مورد چگونگی مهار شیوع ویروس کرونا در ایران گفت: «قول می‌دهم که به پشتوانه تخصص بالای پزشکان کشورمان؛ به پشتوانه اراده و تصمیم پرستاران و پزشکان؛ ایثار و فداکاری و همکاری مردم از این معضل با حداقل تلفات و با کوتاه‌ترین زمان ممکن ان‌شاء‌الله عبور خواهیم کرد.»

روحانی همچنین بدون آن‌که نامی از آمریکا ببرد اعلام کمک این کشور به ایران در مورد کرونا را رد کرد و گفت: «شما اگر واقعاً راست می‌گویید لااقل تحریم دارو را بردارید؛ این اولین قدم است. بگویید نسبت به ملت ایران تا حالا اشتباه و خطا کردیم و عذرخواهی می‌کنیم (…) مردم ما به خوبی می‌دانند شما دروغ می‌گویید؛ واقعیت را نمی‌گویید.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شنبه ۱۰ اسفند اعلام کرد که اگر ایران در زمینه مقابله با کرونا درخواست کمک کند آمریکا حاضر است به این درخواست ایرانی‌ها پاسخ مثبت دهد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز‌ جمعه ۹ اسفند اعلام کرد که ایالات متحده در ارتباط با بیماری کرونا به ایران پیشنهاد کمک داده است.

حسن روحانی در حالی وعده حل مسئله کرونا را می‌دهد که سازمان جهانی بهداشت از کمبود امکانات در مراکز درمانی ایران اظهار نگرانی کرده است. بر این اساس در بیمارستان‌های ایران کمبود دستگاه‌های تنفسی وجود دارد. مایک رایان، یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد کمبودها در ایران بیشتر از سایر کشورهای جهان است.

بیشتر بخوانید:

سازمان جهانی بهداشت: کمبود ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده

Share