Share

به گفته معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی ایران، از این پس مجوز سقط جنین بدون رضایت پدر و تنها با حضور و رضایت مادر صادر می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرزاق برزگر، معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی ایران روز شنبه هشتم مهرماه گفت: "برپایه آخرین دستور‌العمل سازمان پزشکی قانونی از اول مهرماه سال جاری، حضور و رضایت مادر برای صدور مجوز سقط درمانی در تمامی مراکز پزشکی قانونی کافی است و الزامی به گرفتن رضایت از پدر وجود ندارد."

 

وی با اشاره به صدور مجوز سقط درمانی به شرط این که سن حاملگی کمتر از چهار ماه پس از لقاح باشد تأکید کرد: "در صورت وجود خطر جانی برای مادر در صورت ادامه بارداری و عقب‌افتاده و ناقص‌الخلقه بودن جنین، طوری که نگهداری جنین برای مادر مشکل ایجاد کند مجوز سقط درمانی با درخواست مادر و با تشخیص تأیید پزشکی قانونی و سه نفر پزشک متخصص، صادر می‌شود."

 

برزگر با بیان این‌که حضور زوج‌ها با مدارک شناسایی معتبر برای گرفتن مجوز در دستور‌العمل اولیه قانون سقط درمانی ضروری بود، افزود: "برپایه دستور‌العمل اولیه اگر پدر حضور نداشت، مادر باید با دستور قضایی به پزشکی قانونی مراجعه می‌کرد که همین موضوع مشکلاتی را برای برخی مراجعان ایجاد کرده ‌بود."

 

آمار غیررسمی نشان می‌دهد که سالانه هزاران مورد سقط جنین انجام می‌شود. از سوی دیگر هر سال یک میلیون و ٢٠٠ هزار تولد در ایران رخ می‌دهد که ١٧ درصد از این بارداری‌ها ناخواسته است

سال ١٣٨۴ نمایندگان مجلس ایران قانون سقط درمانی جنین را تصویب کردند و از آن سال، قانون به خانواده‌هایی که جنین‌شان دچار مشکل بود و یا ادامه بارداری برای مادر خطرناک بود این اجازه را داد که جنین را سقط کنند.

 

به گزارش تارنمای خبرآنلاین، سازمان پزشکی قانونی ایران سال گذشته چهارهزار و ۴٢۴ مورد سقط جنین قانونی صادر کرد.

 

استان تهران با ٨٣٠ مورد مجوز، بالاترین تعداد را در بین استان‌های کشور دارا بود. خوزستان با ۴۶٨ و فارس با ٣٠٧ مورد استان‌هایی بودند که پس از تهران، دارای بیشترین میزان صدور مجوز سقط درمانی بودند.

 

همچنین در دو ماهه نخست امسال،٩٩٠ مورد مجوز سقط درمانی برای متقاضیان صادر شد که باز هم استان تهران با ٢٨۵ مورد مجوز بالاترین آمار را در بین استان‌های کشور داراست.

 

با این وجود، آمار غیررسمی نشان می‌دهد که سالانه هزاران مورد سقط جنین انجام می‌شود. از سوی دیگر هر سال یک میلیون و ٢٠٠ هزار تولد در ایران رخ می‌دهد که ١٧ درصد از این بارداری‌ها ناخواسته است.

 

در همین حال برخی از کارشناسان معتقدند که این آمار بسیار خوش‌بینانه است و احتمال می‌رود در ایران بیش از این سقط جنین صورت ‌گیرد.

 

سقط جنین در ایران، آمار مشخصی ندارد. آخرین آمار منتشرشده از سقط‌ جنین در این کشور، مربوط به سال ١٣٧٧ است.

 

 

Share