Share

رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه بعد از شش ساعت گفت وگو بر سر آتش‌بس در استان ادلب سوریه به توافق رسیدند. آتش‌بس ساعت یک بامداد جمعه ۶ مارس/ ۱۶ اسفند به اجرا درآمد.

گفت‌وگوی شش ساعته پوتین با اردوغان

به گزارش آسوشیتدپرس بر اساس توافق ولادیمیر پوتین با رجب طیب اردوغان گشت‌های مشترک ترکیه و روسیه از ۱۵ مارس/ ۲۵ اسفند در امتداد بخشی از بزرگراه M4 ، یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجاری سوریه آغاز می‌شود. در توافق به بزرگراه M5 که کانون بدترین درگیری‌های هفته گذشته بود اشاره نشده است.

بر اساس این توافق در طول بزرگراه M4 یک کریدور امنیتی به عمق ۶ کیلومتر هم از شمال و هم از جنوب ایجاد خواهد شد. به گفته وزیر خارجه ترکیه بر سر سایر ملاک‌ها ظرف ۷ روز آینده تصمیم‌گیری می‌شود.

در یک ماه گذشته، نیروهای سوریه و ترکیه بارها بر روی زمین و در آسمان به طور مستقیم با هم درگیر بوده‌اند. ۵۸ سرباز ارتش ترکیه تاکنون در ادلب کشته شده‌اند و سه جنگنده ارتش سوریه نیز با سلاح‌های دوش‌پرتاب ارتش ترکیه ساقط شده است. هفته گذشته ۳۳ نظامی ترکیه در یک بمباران جان خود را از دست دادند. اردوغان در نشست خبری مشترکش با پوتین گفت:

«ترکیه این حق را دارد که به هرگونه حمله نظامی ارتش سوریه پاسخ دهد. وظیفه ما این است که مانع از عمیق‌تر شدن بحران انسانی در منطقه شویم.»

پوتین روز پنجشنبه به اردوغان گفت:

«ما باید همه چیز را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهیم تا درگیری‌های نظامی [بین دو طرف] هرگز رخ ندهد و روابط روسیه و ترکیه را که من و شما به آن احترام می‌گذاریم خراب نکند.»

این بخش از سخنان پوتین از تلویزیون دولتی سوریه پخش شد.

اردوغان و پوتین طی چند سال گذشته بارها برای هماهنگی نیروهای خود در سوریه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. در سپتامبر  ۲۰۱۸  آنها به توافق‌ ایجاد مناطق کاهش تنش در استان ادلب دست یافتند. ترکیه متعهد شد شورشیان مسلح مخالف اسد را خلع سلاح کند و ارتش سوریه هم در مقابل با آتش‌بس موافقت کرد. این توافق اما به هم خورد. پوتین در نشست خبری مشترکش با اردوغان گفت:

«مسکو بر ضرورت ادامه کار در چارچوب روند آستانه و نتایج آن در خصوص اوضاع شمال سوریه تأکید دارد.»

 در آستانه دیدار اردوغان با پوتین، روسیه دو ناو جنگی به سوریه اعزام کرده و نیروهای نظامی خود از راه دریا و هوا را تقویت کرده بود. پوتین درباره احتمال رویارویی مستقیم با ترکیه در خاک سوریه گفته بود: روسیه قصد ندارد با هیچ کشوری جنگ کند.

جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه در واکنش به اعلام آتش‌بس در ادلب گفت، آتش‌بس وقتی واقعی است که تحرکات نظامی متوقف شود. وزارت دفاع ترکیه ساعتی بعد از توافق آتش‌بس اعلام کرد که دو تن دیگر از نظامیان آن کشور در ادلب سوریه کشته شده‌اند.  بر همین اساس ارتش ترکیه در پاسخ ۲۱ عضو نیروهای مسلح دولت سوریه را کشت و ۲ توپخانه و ۲ سکوی پرتاب موشک این کشور را تخریب کرد.

بیشتر بخوانید:

دیدار اردوغان با پوتین: آخرین فرصت

 

 

Share